Salafija

Salafija

Wednesday, 2 November 2016

Salaf as-Sālech metodologija ir jos poreikis ummaiŠeichas Sālech Ibn Fauzān Al-Fauzān

Paskaita pristatyta ketvirtadienį, 3-ią Muharram dieną, 1435/ 2013 Lapkričio 7d. Šeicho leidimu išversta Abu Izmaelio Mustafos Džordžo DeBerrio (Abu Ismaa'eel Mustafa George DeBerry).


Kas yra Salaf as Sālech?

Visa šlovė priklauso Allah, pasaulių Viešpačiui. Lai taika ir Allah palaiminimai būna skirti Pranašui Muchamedui, jo šeimai ir jo Kompanionams.

Šios paskaitos tema yra labai svarbi. Kaip jūs jau girdėjote: „Salaf as-Sālech (Dievobaimingų Pirmtakų) metodologija ir jos poreikis ummai“.

Terminas Salaf as-Sālech reiškia pirmąją šios tautos kartą. Jie buvo Pranašo (ﷺ) tauta iš Muhadžirūn (tų, kurie migravo iš Mekos) ir iš Ansār (tie, kurie gyveno Medinoje).

Allah, Kilniausiasis ir Galingiausiasis pasakė (apie juos):

وَالسَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُم بِإِحْسَانٍ رَّضِيَ اللهُ عَنْهُمْ

وَرَضُوا عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ذَٰلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ

{Pirmieji priėmę Islamą buvo Muhadžirūn (tie, kurie migravo iš Mekos į Mediną) ir Ansār (Medinos gyventojai), taip pat tie, kurie sekė jais tiksliai  (Tikėjime), Allah yra jais patenkintas ir jie yra patenkinti Juo. Jis jiems paruošė sodus, po kuriais teka upės (Rojų), pasilikti ten amžinai.Tai yra didžiausias pasisekimas}
 (Sūra At-Tauba :100)

Allah Tauriausiasis taip pat pasakė:

لِلْفُقَرَاءِ الْمُهَاجِرِينَ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِن دِيَارِهِمْ وَأَمْوَالِهِمْ يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِّنَ اللهِ وَرِضْوَانًا

وَيَنصُرُونَ اللهَ وَرَسُولَهُ أُولَٰئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ

{Dalis šio laimėjimo priklauso vargšams emigrantams, kurie buvo išvyti iš savo namų ir praradę savo turtą (nuosavybę), siekdami Viešpaties malonių ir, kad įtiktų Jam. Jie yra Allah ir Jo Pasiuntinio (Muchamedo (ﷺ)) padėjėjai. Tokie yra, išties, teisingieji}. (Sūra Al-Hašr:8)

Šioje ajoje Allah mini tuos, kurie migravo iš Mekos. Sekančioje, Jis mini tuos, kurie gyveno Medinoje:

وَالَّذِينَ تَبَوَّءُوا الدَّارَ وَالْإِيمَانَ مِن قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ

إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً

 مِّمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَن يُوقَ

 شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

{Tie, kurie prieš juos turėjo namus (Medinoje) ir priėmė Tikėjimą, myli tuos, kurie emigravo pas juos, ir neturi pavydo širdyse dėl to, kas buvo jiems skirta, ir duoda jiems (emigrantams) pirmenybę priešais save pačius, nors jiems patiems to reikėjo. Ir tie, kurie yra apsaugoti nuo savo pačių godumo, tie bus sėkmingi}.
(Sūra Al-Hašr:9)

Tuomet Allah paminėjo apie tuos, kurie atėjo po jų:

وَالَّذِينَ جَاءُوا مِن بَعْدِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ

سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي

 قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَءُوفٌ رَّحِيمٌ

{Ir tie, kurie atėjo po jų, sakė: Mūsų Viešpatie! Atleisk mums ir mūsų broliams, kurie buvo labiau pažengę (pranašesni) už mus Tikėjime, ir neleisk į mūsų širdis neapykantos tiems, kurie patikėjo. Mūsų Viešpatie! Iš tikrųjų, Tu esi pilnas Malonės, Pats Gailestingiausias}. (Sūra Al-Hašr :10)

Toliau yra tie, kurie buvo po jų ir siekė žinių iš jų sekančios kartos, tada tie, kurie sekė jais iš geriausių kartų, ir Pranašas (ﷺ) pasakė apie juos:

خَيْرُكُمْ قَرْنِي، ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ، ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ

“Geriausi iš jūsų yra mano tauta, tuomet tie, kurie seka jais, tada tie, kurie seka jais.”

Perdavėjas sakė: ”Aš nežinau, ar jis paminėjo dvi kartas po savosios, ar tris”. Jų (Pranašo, jo Kompanionų ir sekančių dviejų kartų) išskirtinis laikas yra vadinamas geriausių kartų laiku. Jie yra tos tautos Salafiai (pirmtakai), kuriuos Allah Pasiuntinys (ﷺ) gyrė sakydamas:

خَيْرُكُمْ قَرْنِي، ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ، ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ

 “Geriausi iš jūsų yra mano tauta, tuomet tie, kurie seka jais, tada tie, kurie seka jais.”

Taigi, jie yra pavyzdys šiai tautai, ir ši tauta turėtų laikytis jų metodologijos tame, kas yra susiję su tikėjimu, elgesiu, charakteriu ir visais kitais reikalais. Jų metodologija yra paimta iš Allah Knygos ir Sunnos, kadangi jie buvo artimi Allah Pasiuntiniui (ﷺ) ir jie buvo arti to laiko - apreiškimų laiko. Jie ėmė žinias tiesiogiai iš Pranašo (ﷺ), ir todėl jie yra geriausia tauta ir jų metodologija yra geriausia iš metodologijų. Dėl šios priežasties Musulmonai yra kruopštūs mokydamiesi metodologijos, kad jie galėtų tvirtai jos laikytis, kadangi yra neįmanoma tiesti savo kelią neturint žinių, nežinant paties kelio, neišmokstant apie jį ir nesielgiant pagal reikalavimus.


Salaf metodologijos sekimo svarba pagrįsta žiniomis

Allah Tauriausiasis ir Aukščiausiasis pasakė:

وَالسَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُم بِإِحْسَانٍ

{Pirmieji priėmę Islamą buvo Muhadžirūn المهاجرون (tie, kurie migravo iš Mekos į Mediną) ir Ansār الأنصار (Medinos gyventojai, kurie padėjo Muhadžirūn), ir tie, kurie tiksliai sekė jais Tikėjime}.(Sūra Tauba:100)

Tai reiškia, kad jie sekė jais idealiai ir tobulai. Neįmanoma sekti jais idealiai neišmokus jų metodologijos ir ko jie mokė (ir patys laikėsi). Paprasčiausiai prisiskirti prie Salaf ir Salafijos nežinant jų metodologijos - visa tai tiesiog neturi jokio pagrindo. Tiesą sakant, tai netgi gali atnešti žalą, todėl yra būtina, kad žmogus turėtų žinių apie Salaf as-Sālech.

Todėl, ši tauta yra nuolat studijuojanti ir besimokanti Salaf as-Sālech kelio (būdo) ir jie perdavė jį iš kartos į kartą. Ši metodologija buvo mokoma Mečetėse, mokyklose, koledžuose ir universitetuose. Tai yra Salaf as-Sālech kelias ir toks yra būdas apie tai išmokti. Mes mokomės tyro (tikro) Salaf (pirmtakų) kelio, kuris yra paimtas iš Allah Knygos ir Allah Pranašo (ﷺ) Sunnos.

Pranašas (ﷺ) informavo, kad šioje tautoje atsiras daug skirtumų, kada jis (ﷺ) pasakė:

افْتَرَقَتِ الْيَهُودُ عَلَى إِحْدَى وَسَبْعِينَ فِرْقَةً، وَافَترَّقَتِ النَّصَارَى عَلَى اثِنْتَيْنِ وَسَبْعِينَ فِرْقَةً، وَستَفْتَرِقُ هذه الأمة عَلَى ثَلَاثٍ وَسَبْعِنَ فَرْقَةً كلها في النار إلا واحدة

“ Žydai susiskaldė į septyniasdešimt vieną sektą, ir Krikščionys susiskaldė į sepyniasdešimt dvi sektas. Mano tauta susiskaldys į septyniasdešimt tris sektas, ir visos iš jų bus Pragare, išskyrus vieną.”

Išgirdę tai, Kompanionai paklausė: “Kuri grupė nepateks į Pragarą, O Allah Pranaše (ﷺ)?” Jis (ﷺ) atsakė:
“Tie, kurie seka mano ir mano Kompanionų keliu, kuriame mes esame šiandien”.

Tokia yra Salaf as-Sālech metodologija. Tai yra kelias, kuriuo sekė Pranašas (ﷺ) ir jo Kompanionai, ir tie, kurie sekė jais su gerumu. Dabartinė situacija įpareigoja žmogų žinoti Salaf as-Sālech kelią (būdą, metodologiją), jeigu jis siekia jos tvirtai laikytis, nes tai yra išsigelbėjimo kelias. Visos kitos grupės bus Pragare, išskyrus vieną. Tai yra išgelbėtoji grupė - Achlius Sunna vual Džamā'a. Tiktai viena grupė bus išgelbėta, kuri, netgi kai žmonės taps atskalūnais (susiskaldę tarpusavyje į grupes), ir kai kelių ir būdų bus daug ir jų daugės, ši grupė vistiek liks Salaf as-Sālech kelyje. Tai reikalauja, kad žmogus tvirtai jo laikytųsi ir būtų kantrus, kol sutiks šios religijos Viešpatį, Tauriausiąjį ir Aukščiausiąjį.


Pranašo Muchamedo (ﷺ) patarimai savo tautai

Pranašas (ﷺ) pristatė jaudinantį pamokslą savo Kompanionams, per kurį jie buvo  stipriai paveikti ir kuris privertė juos apsiverkti. Tuo metu jie pasakė: ”O Allah Pasiuntiny (ﷺ)! Atrodo, lyg šis pamokslas yra paskutinis (atsisveikinimo), taigi patark mums.“ Pranašas (ﷺ) atsakė:

“Aš patariu jums bijotis Allah ir kad jūs klausytumėte ir paklustumėte [Šeichas pasakė,”Klausyti ir paklusti kam? Tikinčiųjų lyderiui."] netgi jeigu vergas taptų jūsų lyderiu. Iš tikrųjų, jūs (kurie gyvensite)  pamatysite daug skirtumų. Tuo metu jums priklausys tvirtai laikytis mano Sunnos ir mano Teisingai vedamų Khuliafā (kalifų). Tvirtai jos laikykitės savo krūminiais dantimis ir būkite atsargūs dėl naujai išrastų dalykų. Išties, kiekvienas naujai atrastas dalykas yra naujovė ir kiekviena naujovė yra nukrypimas, ir kiekvienas nukrypimas yra Pragare.”

Toks buvo Allah Pasiutintio (ﷺ) patarimas savo tautai. Jis patarė, kad jie laikytųsi Salaf al-Sālech kelio, nes tai yra išsigelbėjimo kelias.

Panašiai Allah sako Korane:

وَأَنَّ هَٰذَا صِرَاطِي مُسْتَقِيمًا فَاتَّبِعُوهُ وَلَا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَن سَبِيلِهِ ذَٰلِكُمْ وَصَّاكُم بِهِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

{Be abejo, tai yra Mano Tiesusis Kelias, taigi sekite juo, ir nesekite kitais keliais, nes jie jus atskirs nuo Jo Kelio. Jis tai nustatė jums, kad jūs galėtumėte tapti al-Muttakūn (dievobaimingi).} (Al-An'ām :153)

Visa tai yra tam, kad jūs bijotumėte Pragaro Ugnies ir nukrypimų. Jūs turite oponuoti nukrypusioms sektoms ir eiti keliu, kuris yra saugus, kad galėtumėte sutikti Pranašą (ﷺ), jo Kompanionus ir tuos, kurie jais sekė. Žmogus, kuris tvirtai laikysis šio kelio, ypač vėlesnėmis dienomis, bus užgauliojamas tų, kurie šiam keliui oponuoja. Jis bus skaudinamas ir jam bus grąsinama, bet jis privalo išlikti kantrus. Jis bus apimtas troškimų, kurių dėka jis išklystų iš kelio. Jam bus grasinama būdais, kurie yra geri ir blogi, asmenų, kurie yra paklydę ir kuriems būdingos klaidingos metodologijos. Tokiam asmeniui reikalinga kantrybė. Todėl Allah Pasiuntinys (ﷺ) pasakė:

بَدَأَ الإِسْلَامُ غَرِيبًا وَسَيَعُودُ غَرِيبًا كَمَا بَدَأَ فَطوبَى لِلْغُرَبَاءِ

“Islamas prasidėjo kaip kažkas keisto, ir jis vėl taps kažkuo keistu, taigi palaiminti yra keistuoliai.”

Kompanionai paklausė: ”Kas yra tie keistuoliai, o Allah Pasiuntiny (ﷺ)?” Jis (ﷺ) atsakė: ”Tai yra tie, kurie yra dori (teisingi), kai dauguma jų yra nedori (vert.past. korumpuoti - tarp jų vyrauja papirkinėjimas, melagystės ir įvairūs nusikaltimai)." Panašiame pasakyme jis (ﷺ) atsakė: ”Tie, kurie atitaiso tai, ką žmonės iškraipė (korumpavo).”(Vert.past. rektifikuoja tai, kas buvo korumpuota). Todėl, niekas negali apsaugoti žmogaus nuo nukrypimo šiame gyvenime, nei nuo Pragaro Ugnies kitame gyvenime, išskyrus tvirtas laikymasis šiame Salaf as-Sālech kelyje. Allah apie juos pasakė:

وَمَن يُطِعِ اللهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَٰئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَٰئِكَ رَفِيقًا * ذَٰلِكَ الْفَضْلُ مِنَ اللهِ وَكَفَىٰ بِااللهَ عَلِيمًا

{Tie, kurie paklūsta Allah ir Jo Pasiutiniui (Muchamedui (ﷺ)), jie bus kartu su tais, kuriems Allah suteikė Savo Malonę - Pranašai, Siddikūn (Pranašų pasekėjai, kurie buvo pirmieji patikėję jais, kaip Abu Bakr as-Sidyk),  kankiniai ir dorybingieji. Ir kokie puikūs šie bendražygiai! Toks yra Dosnumas (premija) iš Allah ir Allah yra nuo nieko Nepriklausomas Žinojime visko.}
 (Sūra An-Nisā' :69-70)

Dėl to, Allah padarė privalomu recituoti Sūrą al-Faticha kiekviename maldos skyriuje, nepaisant to, ar malda yra privaloma ar neprivaloma. Ties Sūros pabaiga yra didžiulis prašymas.

اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ

{Vesk mus į tiesų kelią.}
(Sūra Al-Faticha :6)

Tai yra tiesus kelias, nes išties yra kitų kelių, kurie yra nukrypę (klaidingi) ir apgaulingi. Todėl žmogus prašo Allah  apsaugoti nuo šių klaidinančių kelių ir prašo būti vedamam  Tiesiu Keliu. Tai reiškia, kad žmogus prašo būti vedamas tiesiu keliu ir tvirtai laikysis jo. Jis to prašo kiekviename maldos skyriuje, nes tai yra nepaprastai svarbu.

Įsidėmėkite الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ ”as-sirātal mustakym” reikšmę - tiesus kelias.

Kas yra tie, kurie eina tiesiu keliu? Tai yra tie, kuriuos palaimino Allah.

صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ

{Kelias tų, kuriuos Tu palaiminai.}
(Sūra Al-Faticha :7)

Kas yra tie, kuriuos Allah palaimino?

مِّنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَٰئِكَ رَفِيقًا

{Pranašai, Siddikūn (Pranašų pasekėjai, kurie buvo pirmieji patikėję jais, kaip Abu Bakr as-Sidyk),  kankiniai ir dorybingieji. Ir kokie puikūs šie bendražygiai!}
(Sūra An-Nisā' : 69)

Jeigu prašote Allah vesti jus šiuo keliu, tai reiškia, kad jūs prašote būti apsaugoti nuo klaidingų kelių ir tų, kurie yra pasiklydę.

صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ

{Keliu tų, kuriuos Tu palaiminai, ne (keliu) tų, kurie užsitraukė Tavo Rūstybę, nei tų, kurie paklydo.}
(Sūra Al-Faticha :7)

غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ

{Ne (keliu) tų, kurie užsitraukė Tavo Rūstybę}


Tie, kurie užsitraukė Allah rūstybės yra žydai; jie žinojo tiesą, bet nesielgė teisingai. Allah taip pat užsirūstinęs ant tų, kurie iš šios tautos eina žydų keliu. Todėl visi, kas žino tiesą, bet nesielgia pagal tai, eina žydų keliu; keliu tų, ant kurių Allah yra užsirūstinęs, kadangi jie nesielgia panaudodami tas žinias. Tokie žmonės priėmė žinias, bet atsisakė teisingų veiksmų, ir todėl, kiekvienas žmogus, kuris turi supratimą, bet nesielgia pagal tai, užsitraukia Allah pasipiktinimą.

وَلَا الضَّالِّينَ

{Nei keliu tų, kurie paklydo}

Tai yra žmonės, kurie garbina Allah neišmanėliškai ir iškreiptai. Jie garbina Jį  ir siekia artumo prie Jo, tačiau neteisingu ir neleistinu būdu. Jie elgiasi naujovių vedami, be jokių  įrodymų iš Korano ar Sunnos. Pranašas (ﷺ) pasakė:

وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ

“Kiekviena naujovė (inovacija religijoje) yra nukrypimas.”

Tas būdinga Krikščionims ir tiems, kurie seka jų keliu. Kiekvienas, kuris garbina Allah neleistinais ir neteisingais būdais, yra pasiklydime ir jo veiksmai yra beverčiai.

Tai yra visapusiškas prašymas (Sūros Al-Faticha gale), kurį  mes kartojame kiekviename maldos skyriuje. Mes turime suvokti šio prašymo reikšmę ir maldauti sąmoningomis širdimis. Taip pat mes privalome pilnai suprasti jo reikšmę, kad  į mūsų prašymą būtų atsakyta. Pabaigę recituoti šią Sūrą sakome:

آمين

“Amyn”

Amyn reiškia “O Allah! Atsakyk  į mūsų prašymą.“ Todėl, tai yra itin svarbus (didis ir galingas) maldavimas žmogui, kuris samprotauja.

Kaip jau minėjome prieš tai, žmogus einantis keliu tų, kurie buvo palaiminti, turės daug išbandymų. Jis susidurs su draudimais, jis bus apšmeižtas, išvadintas paklydėliu, jam bus grąsinama ir vistiek, jis turi išlikti kantrus. Dėl šios priežasties perdavimuose yra minima, kad žmogus, kuris tvirtai laikysis savo religijos vėlesnėmis dienomis, bus panašus  į tą, kuris laikosi už karštos anglies. Tai reiškia, kad žmogus patirs daug išbandymų ir susilauks žalos. Žalos jis susilauks iš žmonių, bet jis privalo išlikti kantrus, kaip ir žmogus, besilaikantis už karštos anglies. Šis kelias nebus klotas rožėmis, kaip jie tai apibūdina. Deja, jis pilnas žalos ir sunkumų. Šiame kelyje žala bus daroma žmonių, todėl turite būti kantrūs ir stipriai jo laikytis, kol sutiksite savo Viešpatį, Didingąjį  ir Aukščiausiąjį, tebebūdami tame kelyje. Tas turi būti padaryta, kad galėtumėte būti išsaugoti nuo Pragaro Ugnies; jūs būsite išsaugoti nuo nukrypimų šiame gyvenime ir išsaugoti nuo Pragaro Ugnies kitame gyvenime. Nėra jokio kito kelio išsigelbėjimui, išskyrus šį kelią, ir nėra jokio išsigelbėjimo, išskyrus tik tiems, kurie eis šiuo keliu.


Įspėjimas dėl Salafi kelio atsisakymo

Šiandiena matome žmones atsisakančius Salafi metodologijos. Jie tai skelbia laikraščiuose, žurnaluose ir knygose. Jie smerkia (ir šmeižia) Ahlus Sunna vual-Džamā'a - tikruosius salafius (salafijūn), jie smerkia ir peikia juos. Jie kaltina juos esant ekstremistais; jie kaltina juos, jog anot jie teigia, kad musulmonai yra netikintieji ir panašiai. Jų tvirtinimai neužgaus, išties, jie užgaus tik žmogų, kuris neturi kantrybės ir stipraus atsidavimo – jų kaltinimai galbūt užgaus tik tokį asmenį.

Yra žmonių, kurie sako: “Kas yra Salaf(iai)?“ Jie tvirtina, kad jie yra tik grupė, kaip ir visos kitos. Jie yra paprasčiausia partija (partizaniška grupė) kaip ir kitos partijos (grupės), ir ji neturi jokio privalumo (išskirtinumo). Štai ką, kai kurie žmonės sako apie Salaf. Jie teigia, kad Salaf yra tokia pati grupė ar partija, kaip ir visos likusiosios. Šie žmonės iš tikro nori mus nukreipti nuo Salaf metodologijos.

Yra ir kitų, kurie sako: “Mums nėra privaloma tvirtai laikytis Salaf supratimo ir jų švietimo. Mes neturime sekti jų keliu; kaip tik, mes turėtumėme susikurti savo kelią. Mes turėtumėme išleisti naujus nutarimus (taisykles) ir išrasti naujas sampratas. Salaf kelias yra senas, jų supratimas buvo skirtas jų tuometiniams laikams ir yra netinkamas mūsų laikams, nes mūsų laikai skiriasi (nuo jų)“. Dėl šių priežasčių, tie žmonės atsisako Salaf supratimo ir skleidžia naujas sampratas (idėjas). Šis reikalas yra labai paplitęs laikraščiuose ir žurnaluose, kurių autoriai yra nuklydę žmonės. Jie nori išvesti mus iš Salaf metodologijos. Taip yra todėl, kad jeigu mes nežinotumėm Salaf metodologijos, mes ją apleistumėm ir  nestudijuotumėm jos. To nepakanka, kad žmogus neišmanydamas priskiria save prie Salaf, nežinodamas apie juos ir jų metodus (metodiką). Tai yra būtent tai, ko nukrypę iš tiesaus kelio žmonės nori. Jie nori, kad jūs paliktumėte Salaf kelią, jų supratimą ir žinias, ir vietoj to, išrastumėte naujas sampratas, kurios būtų tinkamos šiam laikmečiui (remiantis jų teigimu). Toks tvirtinimas yra melagingas. Islamiškų įstatymų taikymas yra tinkamas visiems laikams ir visose vietose iki Paskutiniosios Teismo Dienos. Salaf metodologija yra tinkama visiems laikams ir visoms vietoms. Tai yra šviesa iš Allah Galingiausiojo ir Aukščiausiojo, taigi nebūkite apgauti iškreiptos apgaviko kalbos. Neleiskite jiems jūsų paklaidinti.

Imamas Mālik (رحمه الله) sakė:

لا يصلح آخر هذه لأمة إلا ما أصلح أولها

„Vėlesnioji šios tautos dalis nebus ištaisyta (rektifikuota), nebent tik su tuo, su kuo buvo ištaisyta ankstesnioji šios tautos dalis.“

Kas ištaisė ankstesniąją tautą? Tai Koranas, Sunna ir tie, kurie sekė Allah Pranašu (ﷺ). Ištikimybė Koranui ir Sunnai yra tai, kas atitaisė (rektifikavo) ankstesniąją šios tautos dalį, ir vėlesnioji dalis nebus ištaisyta (rektifikuota), nebent tik su tuo, su kuo ankstesnioji dalis buvo ištaisyta.

Todėl, žmogui, kuris nori išsigelbėjimo, jam reikia išmokti Salaf(ių) metodus, stipriai jų laikytis ir juos skleisti (propaguoti) – tai yra išsigelbėjimo kelias. Tai yra Nojaus (عليه السلام) Laivas; kas įžengs į jį - bus išgelbėtas, ir kas atsisakys - paskęs nukrypimuose. Todėl, nėra jokio kito išsigelbėjimo, bet tik per Salaf metodologiją, ir nėra mums kito būdo žinoti jų metodologijos, bet tik siekti žinių apie ją. Mes turėtumėm jos mokytis ir mokyti kitus, ir tuo pačiu metu, mes turėtumėm prašyti Allah:

اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ

{Vesk mus tiesiu keliu, keliu tų, kurie nusipelnė Tavo malonės (kuriuos Tu palaiminai)}
(Sūra Al-Faticha:6,7)

Mes turėtumėm visados prašyti Allah, kad mums būtų leista eiti šiuo keliu ir tvirtai laikytis jame – prašyti to, yra privaloma. Esmė yra ne ta, kad mes paprasčiausiai prisiskiriame prie tos metodologijos ir sakome, kad ja sekame; tuščias, nepagrįstas pareiškimas (tvirtinimas)  yra negaliojantis. Esmė yra ne ta, kad mes paprasčiausiai prisiskiriame, tai yra todėl, kad Allah pasakė:

وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسَانٍ

{...ir tie, kurie tiksliai sekė jais (Tikėjime)}.
(Sūra At-Tauba:100)

Tai reiškia, kad jie sekė jais idealiai, ir žmogus negali idealiai eiti Salaf keliu, nežinodamas jų metodologijos ir jis negali išlikti tvirtas jame, nebent jis yra kantrus. Asmuo turi nesiklausyti melagingų ir iškraipytų tvirtinimų, kuriais yra siekiama išvesti jį iš kelio. Užtikrintai, tai yra teisingas kelias, išsigelbėjimo kelias. Visi kiti keliai jus ves į Pragaro Ugnį, išskyrus vieną.

Kompanionai paklausė: “Kurių kelias yra saugus, O Allah Pasiuntiny (ﷺ)? Jis (ﷺ) atsakė: ”Tų, kurie laikosi to, ko laikausi aš ir mano kompanionai šiandien”. Tai yra Salaf kelias ir tai yra išsigelbėjimo kelias, kuris nuves į Rojų. Nėra jokio kito kelio, ir visi kiti keliai yra paklydimo keliai.

Allah تعالى sako:

 وَلَا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَن سَبِيلِهِ


{...Ir nesekite kitais keliais, nes jie jus atskirs nuo Jo kelio}. (Al-An'ām: 153)

Tai yra Allah kelias, ir kiti keliai yra nukrypę, klaidinantys ir paklydimo keliai. Juose yra velniai, kviečiantys žmones į nukrypimą.
Pranašas (ﷺ) įspėjo apie tuos klaidinančius kvieslius. Jie nori paklaidinti žmones ir išvesti juos iš Salaf kelio. Allah Pasiuntinys (ﷺ) informavo, kad tie velniai yra prie Pragaro Ugnies vartų ir kas jiems paklus, pateks į Pragarą. Tai yra didis įspėjimas prieš juos, ypač kai laikas bėga ir to pasekoje Islamas tampa keistesniu. Būtent, kada didėja išbandymų ir sunkumų metas, musulmonams dar labiau reikia Salaf kelio.

Iš tų paklydėlių yra tokių, kurie sako: “Kiekvienas asmuo yra musulmonas.”

Taip, bet kuriame kelyje? Jeigu musulmonai eitų Allah Pranašo  (ﷺ) keliu, tuomet tai būtų priimtina, bet kai jie eina nukrypusiu keliu, turėdami musulmoniškus vardus, jie eina keliu tokių ir tokių paklydėlių - be abejonės, jie yra  musulmonai, einantys keliu, kuris nuves juos į Pragarą. Tai rodo, kad esmė yra ne tik paprasčiausiai priskirti save Islamui. Asmens prisiskyrimas Islamui negali būti galiojančiu, kol jis neturės apie jį naudingų žinių ir neskirs dėmesio jo mokymesi (apie Salaf). Dėl šios priežasties, jūs matysite mokslininkus susikoncentruojančius ties Akyda ir jos įvairių skyrių, atšakų ir svarstomų problemų. Jie parašė plačius darbus apie Akydą ir susumavo darbus su tikslu išugdyti žmones apie Salaf kelią, susikoncentruodami ties jo laikymosi svarbos ir tvirto išlikimo jame.

Todėl, tam reikalingas didelis akylumas ir susikaupimas, ypač dėl to fakto, kad nukrypimai ir tamsybės (neišmanymas) tapo labai paplitusiais dalykais. Musulmonui labai reikia šviesos (švietimo), kuri išvestų jį iš tamsos, nuklydimo ir neišmanymo.

Šiandiena mes turime daug žmonių, kurie yra savamoksliai ir, kurie tvirtina turintys tinkamas žinias ir supratimą. Šie žmonės nesisėmė žinių iš tinkamų šaltinių ir pagrindų. Vietoj to, jie sėmėsi žinių iš kitų žmonių, kurie yra panašūs į juos – iš knygų ar iš kultūros, kaip jie sako. Šis žinių siekimo būdas neveda link nieko gero, nei jis veda į tiesų kelią. Asmeniui yra būtina tiksliai išmokti Salaf kelią, kad jis  galėtų jo tvirtai laikytis. Jūs privalote būti kantrūs šiame kelyje, kuris pilnas kaltinimų, šmeižto ir panašių dalykų. Jūs dažnai girdėsite žeminimą ir kritiką prieš tuos, kurie tvirtai laikosi Salaf kelio. Žmones mininčius, kad asmenys, tvirtai besilaikantys šio kelio yra senamadiški ir iš senų laikų. Nenusisukite nuo tiesos dėl tokių neteisingų ir apgaulingų tvirtinimų. Stipriai laikykitės šios metodologijos, nes tai yra išsigelbėjimo kelias. Dėl to, Pranašas (ﷺ) sakė:

عَلَيْكُمْ  بِسُنَّتِي  وَسُنَّةِ  الْخُلَفَاءِ  الرَّاشِدِينَ  من  بعدي تَمَسَّكُوا  بِهَا وَعَضُّوا عَلَيْهَا بِالنَّوَاجِذ

“Tai yra skirta jums tvirtai laikytis mano Sunnos ir Sunnos - mano Teisingai Vedamų Kalifų (Khuliafā) - po manęs (po mano mirties). Laikykitės jos stipriai įsikandę protiniais dantimis”.

فَإِنَّهُ مَنْ يَعِشْ مِنْكُمْ بَعْدِى فَسَيَرَى اخْتِلَافًا كَثِيرًا فَعَلَيْكُمْ بَسُنَّتِي

“Iš tiesų, kas gyvens po manęs, bus liūdininkais daugelio skirtumų, todėl tvirtai laikykitės mano Sunnos”.

Skirtumų pasirodymo metu, niekas neišsaugos žmogaus, išskyrus paklusnumas Pranašo (ﷺ) ir jo Dorybingųjų Kalifų sunnai. Tai yra išsigelbėjimo kelias. Tai yra saugus kelias, kelias į Rojų.

Mes turime susikoncentruoti ties šia metodologija ir niekas neturėtų nuo jos nusisukti dėka tų, kurie ją šmeižia ir apibūdina ją nuvertintais atributais. Tie žmonės niekina šią metodologiją ne tik  savųjų tarpe, jie taip pat peikia ją tarp kitų. Taip yra todėl, kad jie kariauja pries šį kelią, kadangi tai yra Tiesos Kelias, o jie nori nuklydimo.

Todėl, būkite atsargūs jų atžvilgiu, O Allah tarnai!  Nepakanka jums paprasčiausiai prisiskirti šiai metodologijai. Lai jums nepakanka tiesiog būti savamoksliams, be mokymosi ir žinių siekimo iš mokslininkų, tų, kurie yra žinomi savo žiniomis ir tų, kurie yra tiesiame kelyje. Tai yra jūsų pareiga palikti nukrypusius kelius, apie kuriuos Allah mus įspėjo:

وَلَا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ  فَتَفَرَّقَ  بِكُمْ  عَنْ  سَبِيلِهِ

{...ir nesekite (kitais) keliais, nes jie jus atskirs nuo Jo Kelio.}

(Kelias, minimas šioje ajoje yra) Allah kelias, Tiesus Kelias.

Taigi, mums būtinai reikia šio kelio, ypač kai yra didelis kiekis išbandymų, didelis kiekis kvieslių į nuklydimą ir įvairių būdų platinti blogį tarp žmonių. Blogio reikšmės yra painios ir jos pasiekia žmones jų pačių namuose, kol jie yra savo pačių lovose. Šios reikšmės kviečia juos į blogį, kviečia daryti blogus darbus, uždraustus veiksmus, ideologinius nukrypimus, kuriuos jie vadina plačiu supratimu ir kultūra. Jie sako, kad žmonės neturėtų išlikti siauro mąstymo ir pulti į kraštutinumus.

Tokio tipo tvirtinimai neturėtų priversti žmogaus atsisakyti Salaf kelio ir jų švietimo. Salaf metodologija yra saugesnė, platesnė žinių kiekiu ir išmintingesnė, nei vėlesnių kartų metodologija. Salaf kelias yra tyras, paimtas iš Korano ir Sunnos, kai tuo tarpu vėlesnių kartų kelias yra suterštas, stipriai suterštas. Dėl šios priežasties jūs matysit, kad kuo senesnės yra Salaf(ių) knygos, tuo jos yra tyresnės, visapusiškos ir lengvos. Taip pat, didis islamo mokslininkas Ibn Radžab (رحمه الله) tai paminėjo savo knygoje, pavadinimu - “ Salaf žinios yra pranašesnės už Khaliaf“:

„Salaf(ių) kalba yra glausta (detali) žodžiais, bet jų žinios yra gausios, kai tuo tarpu Khaliaf kalba yra gausi, bet jų žinojimas mažas“.

Mums yra būtina atkreipti dėmesį į šį reikalą. Toks yra Salaf kelias, be kurio mums nėra išsigelbėjimo, išskyrus sekant ir tvirtai  laikantis jo, ir būnant kantriu tame kelyje, po to kai jau išmokome  apie jį ir jo metodus. Ne būnant suklastotam kelyje, kuris priskiria Salaf keliui neteisingus dalykus; mes turime žinoti šiuos reikalus.

Išvados

 Ši kalba, susijusi su šia tema, yra labai glausta, ir iš tikrųjų, aš negaliu apimti šios temos iš visų pusių, bet Allah - Galingiausiasis ir Aukščiausiasis - pasakė:

وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَىٰ تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ

{Ir priminkite, nes iš tikrųjų, priminimas praverčia tikintiesiems.} (Ad-Dārijāt 51:55)

Jis taip pat pasakė:

فَذَكِّرْ إِن نَّفَعَتِ الذِّكْرَىٰ* سَيَذَّكَّرُ مَن يَخْشَىٰ

{Todėl priminkite, jeigu priminimas būtų jiems pravartus. Priminimą gaus tas, kuris baiminasi (Viešpačio).} (Al-Alia 87:9, 10)

Mes prašome Allah, Galingiausiojo ir Aukščiausiojo, suteikti mums pasisekimą, kad galėtumėme atlikti gerus darbus ir reikšti dorus tvirtinimus. Mes prašome Jo padaryti mus tvirtus tiesoje, besilaikant jos, ir padaryti mus kantrius susidūrus su sunkumais (išbandymais) šiame kelyje.

Lai Allah palaiminimai ir taika būna skirti Pranašui Muchamedui, jo šeimai ir visiems jo Kompanionams.

Išvertė: Vita 
Koregavo: Nora Umm Youcef

   

No comments:

Post a Comment