Salafija

Salafija

Monday 29 June 2015

Ar kraujo davimas nutraukia pasninką?Fatvos Nr. 19477

Klausimas Nr.3:  Kraujo donacija palaiminto Ramadano mėnesį.


A- Ar kraujo davimas (donacija) Ramadano mėnesį dienos metu anuliuoja (nutraukia) pasninką, ypač jei mums yra žinoma, kad kraujo davimas nedaro įtakos pasninkautojui ir kad jam tai netrukdo normaliai atlikti visas kasdienines užduotis.

B- Ar kraujo davimas (donacija) Ramadano mėnesį dienos metu anuliuoja (nutraukia) pasninką, jei jo metu asmuo praranda sąmonę? Sąmonės praradimas yra labai retas atvejis ir jis nutinka dėl kraujo stokos smegenyse. Todėl, donoro kojos turėtų būti pakeliamos į viršų
(Part No. 9; Page No. 205)
 ir galva laikoma žemyn, iki kol donoras atgaus sąmonę be jokių neigiamų šalutinių poveikių; kaip bebūtų, šie yra labai normalūs atvejai.


C- Dar yra kitoks kraujo donacijos tipas, kuomet yra duodami tik tam tikri kraujo komponentai ir gražinami donorui atgal į kraują nereikalingi kraujo komponentai. Šis naujas metodas vadinasi Aferezė [1], kai aukštos technologijos aparatas paima ribotą kiekį kraujo iš donoro ir iškarto atskiria kraujo ląsteles ir pasiima tik reikalingas ląsteles, tokias kaip plazma ar trombocitai, o raudonosios ir baltosios ląstelės, ir kitos, gražinamos donorui atgal į kraują  kartu su chemine medžiaga. Cheminė medžiaga apsaugo nuo kraujo sukrešejimo, kadangi ji yra kartu gražinama su kraujo ląstelėmis į donoro kraują, kaip jau buvo minėta. Šis procesas yra kartojamas keturis - penkis kartus vienos valandos laikotarpyje, kurio metu donoras ilsisi ant aparato iki kol procesas pasibaigs. Proceso metu paimamas reikiamas kraujo ląstelių kiekis ir kas nereikalinga gražinama donorui.
Ar tokio tipo kraujo donacija nutraukia pasninką musulmonui, žinant, kad šis metodas yra mažiau reikalaujantis iš donoro kūno, nei reguliarus metodas?

(Part No. 9; Page No. 206)

[1] Papildoma medžiaga: Aferezė yra procedūra, kurios metu atskiriamas kuris nors kraujo komponentas (eritrocitai, trombocitai, plazma). Donoro kraujas per įvestą į veną adatą sterilia, vienkartine vamzdelių sistema patenka į aferezės aparatą, kuriame atskiriamas saugus kraujo ląstelių kiekis, o likęs kraujas grąžinamas donorui. Aferezės procedūra yra visiškai saugi donorui. Jos metu netenkamas kraujo tūris paprastai yra mažesnis nei paimant visą kraują įprastu būdu, o pacientas gauna labai kokybiškus, jau atskirtus kraujo komponentus.
Pati procedūra trunka nuo 25 minučių iki 1,5 valandos (Priklauso ar duodami yra eritrocitai ar trombocitai), dar apie 30 minučių prireikia kraujo mėginių paėmimui ir donoro tinkamumui įvertinti.


Atsakymas:

Kraujo davimas (donacija) nutraukia pasninką, kadangi jis yra panašus į chidžamą. Pranašas صلى الله عليه وسلم  sakė:

Chidžamos atlikėjas ir tam, kuriam ji yra daroma, abu jie nutraukė (sulaužė) savo pasninką.” [2]

Ta pati taisyklė taikoma asmeniui, kuriam yra perpilamas kraujas, nes tai sulaužo jo pasninką.

[2] Sunan Abu Davūd, “Book of fasting” (2367),  Sunan ibn Madžah, “Book of fasting” (1681), Achmad, Musnad, vol.5, psl. 283, Sunan Al-Darimy  , “Book of fasting”(1730).

Mes meldžiame Allah suteikti mums sėkmę. Lai ramybė ir palaima būna mūsų Pranašui Muchammad, jo šeimai, ir jo bendražygiams.

Nuolatinis Fatvų Komitetas ir Ifta


No comments:

Post a Comment