Salafija

Salafija

Tuesday, 30 June 2015

Kas anuliuoja pasninką?



(Part No. 9; Page No. 178)

Fatvos Nr. 18424

Klausimas Nr.3:

 Kas anuliuoja pasninką?

Atsakymas: 

Yra nemažai dalykų, kurie anuliuoja pasninką, paminėsime keletą iš jų:


1- Lytinis suėjimas: Jeigu pasninkautojas, kuris yra pilno proto ir vietinis gyventojas, turi lytinius santykius Ramadano dienomis, jo pasninkas patampa negaliojančiu.
Todėl, asmuo privalo atpasninkauti už tą dieną, plius sumokėti “Kaffarah” (išpirką), t.y. išlaisvinti vergą. Jeigu asmuo nesuranda vergo (tam, kad jį nupirkęs išlaisvintų), jam reikia pasninkauti už tai du ištisus mėnesius be pertraukos; ir jeigu jis negali to padaryti, tuomet jam reikia pamaitinti 60 “miskyn” (vargšų) duodant kiekvienam iš jų  pusę saa’ (1 saa’=3 kg. Apytiksliai) maisto davinį. Moteriai yra taikoma tokia pati taisyklė, jei ji yra vietinė gyventoja, suvokianti ką daranti, ir ji nėra verčiama taip elgtis (t.y. ji atlieka lytinį suėjimą savo noru, nesipriešindama).


2- Ejakuliacija: Kurios rezultatas gali būti nuo bučiavimosi, lietimo (moters kūno), ar žvalgymosi (slapčiomis į moteris). Dėl to, asmens pasninkas patampa negaliojančiu ir asmuo turi atpasninkauti tik tą dieną, be “Kaffarah” (išpirkos).

3- Intencinis valgymas ir gėrimas: Kas liečia tuos asmenis, kurie atsigeria ar suvalgo kažką užsimiršę, jų pasninkas išlieka galiojantis. Į tai įeina viskas, kas pakliūna į jo skrandį iš maisto ar vandens. Pridursime, kad yra tai kas vadinama “Sa’ut", kas reiškia vandens įtraukimą į skrandį per nosį. Taip pat, medicininės maistinės medžiagos nutraukia pasninkautojo pasninką.

(Part No. 9; Page No. 179)

Visa tai anuliuoja pasninkautojo  pasninką ir tam reikalinga “Kaffarah” (išpirka).

4- Intencinis kraujo nuleidimas: Ar tai chidžamos būdu ar didelio kiekio kraujo nuleidimu; visi šie dalykai anuliuoja pasninką ir  tam reikalinga “Kaffarah”.


5- Intencinis vėmimas: Tai yra kada asmuo verčia save išvemti tai, kas yra jo skrandyje, kišdamas į gerklę pirštą/-us. Tai anuliuoja jo pasninką ir tam reikalinga “Kaffarah” (išpirka), bet jeigu asmuo apsivemia netyčia (neinicijuodamas to), pasninkas lieka galiojančiu.

Trumpai tariant, šie yra pasninko anuliuotojai. Tačiau, kai kurie islamo mokslininkai, lai Allah būna jiems gailestingas, paaiškino šiuos klausimus, kurių mes čia negalėjome aptarti,  detaliau.

Mes meldžiame Allah suteikti mums sėkmę. Lai ramybė ir palaima būna mūsų Pranašui Muchammedui, jo šeimai, ir jo bendražygiams.

Nuolatinis Fatvų Komitetas ir Ifta

Pirmininkas  Abdul-Aziz ibn Abdullah ibn Bāz 
Pirmininko pavaduotojas  Abdul-Aziz Al Al-Šeich
Nariai  Salich Al Fauzān ir Bakr Abu Zaid



Išvertė:




Monday, 29 June 2015

Ar kraujo davimas nutraukia pasninką?



Fatvos Nr. 19477

Klausimas Nr.3:  Kraujo donacija palaiminto Ramadano mėnesį.


A- Ar kraujo davimas (donacija) Ramadano mėnesį dienos metu anuliuoja (nutraukia) pasninką, ypač jei mums yra žinoma, kad kraujo davimas nedaro įtakos pasninkautojui ir kad jam tai netrukdo normaliai atlikti visas kasdienines užduotis.

B- Ar kraujo davimas (donacija) Ramadano mėnesį dienos metu anuliuoja (nutraukia) pasninką, jei jo metu asmuo praranda sąmonę? Sąmonės praradimas yra labai retas atvejis ir jis nutinka dėl kraujo stokos smegenyse. Todėl, donoro kojos turėtų būti pakeliamos į viršų
(Part No. 9; Page No. 205)
 ir galva laikoma žemyn, iki kol donoras atgaus sąmonę be jokių neigiamų šalutinių poveikių; kaip bebūtų, šie yra labai normalūs atvejai.


C- Dar yra kitoks kraujo donacijos tipas, kuomet yra duodami tik tam tikri kraujo komponentai ir gražinami donorui atgal į kraują nereikalingi kraujo komponentai. Šis naujas metodas vadinasi Aferezė [1], kai aukštos technologijos aparatas paima ribotą kiekį kraujo iš donoro ir iškarto atskiria kraujo ląsteles ir pasiima tik reikalingas ląsteles, tokias kaip plazma ar trombocitai, o raudonosios ir baltosios ląstelės, ir kitos, gražinamos donorui atgal į kraują  kartu su chemine medžiaga. Cheminė medžiaga apsaugo nuo kraujo sukrešejimo, kadangi ji yra kartu gražinama su kraujo ląstelėmis į donoro kraują, kaip jau buvo minėta. Šis procesas yra kartojamas keturis - penkis kartus vienos valandos laikotarpyje, kurio metu donoras ilsisi ant aparato iki kol procesas pasibaigs. Proceso metu paimamas reikiamas kraujo ląstelių kiekis ir kas nereikalinga gražinama donorui.
Ar tokio tipo kraujo donacija nutraukia pasninką musulmonui, žinant, kad šis metodas yra mažiau reikalaujantis iš donoro kūno, nei reguliarus metodas?

(Part No. 9; Page No. 206)

[1] Papildoma medžiaga: Aferezė yra procedūra, kurios metu atskiriamas kuris nors kraujo komponentas (eritrocitai, trombocitai, plazma). Donoro kraujas per įvestą į veną adatą sterilia, vienkartine vamzdelių sistema patenka į aferezės aparatą, kuriame atskiriamas saugus kraujo ląstelių kiekis, o likęs kraujas grąžinamas donorui. Aferezės procedūra yra visiškai saugi donorui. Jos metu netenkamas kraujo tūris paprastai yra mažesnis nei paimant visą kraują įprastu būdu, o pacientas gauna labai kokybiškus, jau atskirtus kraujo komponentus.
Pati procedūra trunka nuo 25 minučių iki 1,5 valandos (Priklauso ar duodami yra eritrocitai ar trombocitai), dar apie 30 minučių prireikia kraujo mėginių paėmimui ir donoro tinkamumui įvertinti.


Atsakymas:

Kraujo davimas (donacija) nutraukia pasninką, kadangi jis yra panašus į chidžamą. Pranašas صلى الله عليه وسلم  sakė:

Chidžamos atlikėjas ir tam, kuriam ji yra daroma, abu jie nutraukė (sulaužė) savo pasninką.” [2]

Ta pati taisyklė taikoma asmeniui, kuriam yra perpilamas kraujas, nes tai sulaužo jo pasninką.

[2] Sunan Abu Davūd, “Book of fasting” (2367),  Sunan ibn Madžah, “Book of fasting” (1681), Achmad, Musnad, vol.5, psl. 283, Sunan Al-Darimy  , “Book of fasting”(1730).

Mes meldžiame Allah suteikti mums sėkmę. Lai ramybė ir palaima būna mūsų Pranašui Muchammad, jo šeimai, ir jo bendražygiams.

Nuolatinis Fatvų Komitetas ir Ifta






Sunday, 28 June 2015

Ar kraujo davimas yra leidžiamas islame?




Fatvos Nr. 5253

Klausimas Nr.1:

Koks yra verdiktas dėl kraujo donorystės? Koks yra verdiktas ne-musulmonui duoti savo kraują musulmonui?

(Part No. 25; Page No. 68)

Atsakymas: 

Tai yra leidžiama duoti kraują musulmonams, nepaisant to ar donoras yra musulmonas ar ne; ir nesvarbu ar jis yra iš Knygos Žmonių (Krikščionių ir Žydų), o ar jis yra stabų garbintojas. Tai yra leistina, jei donorui nėra žalos duoti savo kraują ir asmeniui imti, jei kraujas jam yra būtinas.

Mes meldžiame Allah suteikti mums sėkmę. Lai ramybė ir palaima būna mūsų Pranašui Muchammad, jo šeimai, ir jo bendražygiams.


Nuolatinis Fatvų Komitetas ir Ifta

Pirmininkas  Abdul-Aziz ibn Abdullah ibn Baz 
Pirmininko pavaduotojas  Abdul-Razzak Afify
Nariai: Abdullah ibn Ka’ud ir Abdullah ibn Gudajjan





Saturday, 27 June 2015

Kitāb At-Tauchyd Paaiškinimas, Autorius Achmad an-Nadžmī: Įžanga

Knygos pavadinimas:

“Aš-Šarch al-Mūdžaz al-Mumahhad li Tauchyd al-Khālik al-Mumadž-džad alladzi allafahu Šeichul-Islām Muchammad”

(Glaustas, paprastas ir nesudėtingas, Išaukštintojo Kūrėjo Tauchydo paaiškinimas – kurį parašė Šeichul-Islām Muchammad b.Abdul-Wahhab)





Tai  yra  Kitāb at-Tauchyd, kurio autorius yra Šeichul-Islām Muchammad b.Abdul-Wahhāb (m. 1206 H,رحمه الله) išaiškinimas, kurį parašė Šeichas Alimas Achmad b. Jachja an-Nadžmī رحمه الله.

Pradedant:

Vardan Allah, Pačio Maloningiausiojo, To, Kuris dovanoja Malonę.

Įžanga:

Visa šlovė priklauso Allah, Viešpačiui visko kas egzistuoja. Lai ramybės linkėjimai ir pasveikinimai nuo Allah تعالى  būna kilniausiam iš Pranašų ir Pasiuntinių, tai  yra mūsų Pranašui Muchammad ir taip pat jo šeimos nariams ir visiems jo Kompanionams.

Tęsiant toliau:

Tauchyd'as (Allah Vienumas/ Išskirtinumas) yra Islamo pamatas, ant kurio yra pastatytas Islamas. Tai yra sąlyga jo (Islamo) priėmimui – šiuo  keliu geri darbai yra užskaitomi ir nuodėmės yra atleidžiamos. Dėl jo (Tauchydo) tarnas įžengs į rojų ir jis bus apsaugotas nuo Pragaro Ugnies. Dėl jo Pasiuntiniai (nuo Allah) ir politeistai (daugiadieviai) įklimpo į ginčus. Dėl jo Džihādo kardai žvangėjo ir dėl jo Rojus ir Pragaras buvo sutverti.

Tauchydo priešingybė yra Širk'as (kitų garbinimas lygiagrečiai su Allah تعالى) ir tai anuliuoja teisingus (dorus) darbus. Allah تعالى pareiškė:

وَلَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَإِلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ


“Ir jau buvo atskleista jums ir tiems, kurie buvo iki jūsų, kad jeigu jūs priskirsite (bet ką) į partnerius šalia Allah, jūsų darbai, be abejonės, taps nieko verti, ir jūs, be abejonės, būsite tarp pralaimėjusiųjų.

بَلِ اللَّهَ فَاعْبُدْ وَكُن مِّنَ الشَّاكِرِينَ

Verčiau garbinkite Allah (Vienintelį) ir būkite tarp dėkingųjų.”
[Koranas, Az-Zumar: 65-66]

Ir kiekviena nuodėmė yra atleistina išskyrus  Širk'as (lygiaverčių partnerių priskyrimas Viešpačiui-Allah). Allah Aukščiausiasis pareiškė:

إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعِيدًا

“Iš tiesų, Allah neatleidžia partnerių Jam priskyrimo, bet Jis atleidžia tai, kas yra mažiau nei tai, kam panorėjęs. Ir tas, kuris priskiria lygiaverčius Viešpačiui-Allah, tas neabejotinai nuklydo toli nuo tiesaus kelio.”
[Koranas, An-Nisā : 116]

Dėl Širk’o įvykdymo tarnui yra uždraustas Rojus ir amžina buveinė Pragaro Ugnyje jam yra neišvengiamai privaloma.

Dėl šios priežasties, rūpinimasis Tauchydu yra svarbiausias iš visų reikalų, labiausiai privalomas iš visų prievolių. Jo apleidimas nusisukant nuo jo ir nuo jo žinių gilinimo, yra didžiausia iš visų negandų. Dėl šios priežasties, kiekvienam asmeniui yra privaloma studijuoti Tauchydą, taipogi studijuoti ir tai, kas jį anuliuoja, jį nuneigia, sumenkina arba apšmeižia jį, ar subjauroja jį.

Iš to, kas buvo parašyta šia tema, vienas iš geriausių yra “Kitāb at-Tauchyd”, kurio autorius yra Šeichul-Islām Muchammad b.Abdul-Wahhāb (rahimahullaah), tai buvo kelias, kuriuo Allah atgaivino tikėjimą į Tauchydą (Allah Vienumą ir Išskirtinumą) Nadžd regijone (Arabijoje) dvyliktame amžiuje  po Hidžros. Jis suskirstė knygą į šešiasdešimt šešis skyrius. Laiko eigoje ši knyga buvo aiškinama kai kurių jo (Ibn Abdul-Wahhāb) sūnų, anūkų, jo studentų ir kitų.

Taigi, kai kurie studentai, siekiantys žinių (Islame) troško, kad aš jiems išaiškinčiau šią knygą. Juos netenkino vien tik senesnių paaiškinimų skaitymas;  greičiau jie primygtinai reikalavo, kad aš išdėstyčiau knygos paaiškinimą nuo savęs. Aš ieškojau pagalbos pas Allah Aukščiausiąjį, ir pradėjau dėstyti knygos paaiškinimą taip, kaip aš ją supratau ir jie (studentai, siekiantys žinių Islame) tai užsirašinėjo. Šie užrašai buvo pristatyti Šeichams, trokštantiems skleisti gėrį ir Islamo žinias – jie pageidavo, kad tai būtų perkelta į kompiuterinę laikmeną. Ir po to, kai pirmasis studentas nedalyvavo ilgą laiko tarpą, tada kitas perėmė nuo ten, kur pirmasis sustojo ir tęsė su manimi šį darbą tuo pačiu būdu, ir visa Šlovė priklauso Allah, kad mes galėjome tai užbaigti.

Taigi, siekiamybė buvo, kad turėtumėme naudingą ir susumuotą šios temos išaiškinimą, tam, kad tikslas būtų pasiektas (suprantant/įsisavinant Tauchydą) su Allah valia. Aš pavadinau šį darbą “Aš-Šarch al-Mūdžaz al-Mumahhad li Tauchyd al-Khālik al-Mumadž-džad alladzi allafahu Šeichul-Islām Muchammad” (Glaustas, paprastas ir nesudėtingas, Išaukštintojo Kūrėjo Tauchydo paaiškinimas – kurį parašė Šeichul-Islām Muchammad b.Abdul-Wahhab).

Už tai visa šlovė priklauso Allah – ir mes prašome Allah, kad Jis suteiktų mums nuoširdumą tame, ką mes pateikiame iš gėrio, ir tame, ką mes paliekame užnugaryje. Lai linkėjimai, pasveikinimai ir taika nuo Allah būna mūsų Pranašui Muchammad, jo šeimos nariams ir visiems jo Kompanionams.

Parašyta:

(Šeicho, Alimo, Mufčio) Achmad b.Jachja b.Šabyr an-Nadžmī , data 21/7/1425 po Hidžros.



Išvertė:


Friday, 26 June 2015

Ar kraujo testas nutraukia pasninką?


Klausimas:

Koks yra verdiktas asmeniui, kuriam yra paimamas kraujas per Ramadaną pasninko metu? Priežastis yra ta, kad kraujas imamas kraujo tyrimams atlikti, ir kraujas imamas iš dešinės rankos. Paimamas kraujo kiekis yra nedidelis (švirkšto dydžio). 

Atsakymas:

Tokio tipo kraujo testas nepakenkia pasninkui. Iš tikrųjų, tai yra atleistina (dovanotina), kadangi tai yra būtinumas. Tai nėra vienas iš tų dalykų tyroje islamo teisėje, kuris nutraukia (sulaužo) pasninką.

Šeichas Abdul-Azyz Bin Bāz

Fatava Islamija Psl. 275, Vol: 2





Thursday, 25 June 2015

Ar leidžiamas yra kraujo nuleidimas iš venos?




Klausimas:

Ar yra leistina praktikuoti kraujo nuleidimą, nuleidžiant blogą kraują iš keletos venų?


Atsakymas: 

Tai yra leistina nuleisti blogą kraują. Yra autentiškas perdavimas iš Ibn Abbas رضي الله عنه, kad Pranašas صلى الله عليه وسلم sakė:

“Pagyjimas yra trijuose dalykuose: chidžamos įpjovime, medaus gėrime ir žaizdų prideginime, bet aš draudžiu savo ummai (tautai) prideginimą.” [1]
Kituose chadisuose kitais žodžiais: “Ir man nepatinka būti gydomam žaizdų prideginimu.” [2]

Pranašas صلى الله عليه وسلم sakė, chidžama yra vienas iš būdų pagyjimui, ir į tai bendrai įeina kraujo nuleidimas ir chidžama. Yra autentiškas perdavimas iš Abdullah ibn Abbas رضي الله عنه, kad:
“ Pranašui صلى الله عليه وسلم  buvo atlikta chidžama ir jis sumokėjo užmokestį už tai tam asmeniui, kuris jam darė chidžamą.” [3]

Dar daugiau, yra autentiškas perdavimas iš Anas رضي الله عنه, kad:
“Abu Taibah atliko Pranašui صلى الله عليه وسلم chidžamą, kuris paliepė, kad jam būtų už tai sumokėta dvi Saa’ (1 saa’ = 2.172 kg) maisto ir jis kalbėjosi su jo šeimininkais, kad jie sumažintų tai, kiek jie pasisavindavo iš jo pajamų.” [4]

Atitinkamai, šis poelgis nurodo gydymo chidžama leistinumą.

Kaip bebūtų, ši procedūra turėtų būti atliekama eksperto, kuris atitinkamai įvykdys savo darbą ir parinks tinkamą tašką kūne gydymui ir tinkamą laiką. Šis asmuo taip pat turi žinoti kliento būseną.

Mes meldžiame Allah suteikti mums sėkmę. Lai ramybė ir palaima būna mūsų Pranašui Muchammedui, jo šeimai, ir jo bendražygiams.

[1] Sachych Al Bukchari vol. 7, “Book of Medicine” (5680, 5681), Sachych Sunan ibn Madžah “Book of Medicine” (3491) ir Achmad ibn Hanbal, Musnad, vol.1, psl. 246. 

[2] Sachych Al Bukchari vol. 7, “Book of Medicine” (5683), Sachych Muslim “Book of greetings” (2205), ir Achmad ibn Hanbal, Musnad, vol.3, psl. 343. 

[3] Sachych Al Bukchari vol. 7, “Book of Medicine”  (5691)], Sachych Muslim “Book of sharecropping” (1202), ir Achmad ibn Hanbal, Musnad, vol. 1, psl. 258.

[4] Sachych Al Bukchari “Book of lease” (2277), Sachych Muslim “Book of sharecropping” (1577) ir kitur.


Nuolatinis Fatvų Komitetas ir Ifta

Pirmininkas  Abdul-Aziz ibn Abdullah ibn Baz 
Pirmininko pavaduotojas  Abdul-Razzak Afify
Narys  Abdullah ibn Gudajjan







Wednesday, 24 June 2015

Skyrius Nr. 34 - Tikėjimas ir Kantrybė su Allah Dekretu*



Skyrius Nr. 34

Tikėjimas ir Kantrybė su Allah Dekretu*


*Allah Dekretas: Allah nustatytas potvarkis, iš anksto nulemtas sprendimas, nuosprendis,  nustatytas likimas, lemtis.
  
Allah تعالى  sako:

﴾مَآ أَصَابَ مِن مُّصِيبَةٍ إِلَّا بِإِذۡنِ ٱللَّهِ‌ۗ وَمَن يُؤۡمِنۢ بِٱللَّهِ يَہۡدِ قَلۡبَهُ ۥ‌ۚ وَٱللَّهُ بِكُلِّ شَىۡءٍ عَلِيمٌ۬﴿

“…ir tas, kuris tiki Allah - Jis ves jo širdį tiesiu keliu…”
(Koranas, 64:11)

Alkamah رضي الله عنه  sako:

“Ši eilutė apibūdina žmogų ištiktą bėdos, kuris tiki, kad jam tai nulėmė Allah, ir jis yra patenkintas tuo ir jis pasiduoda Jo Valiai.”

Alkamah رضي الله عنه (Perdavėjas)

Jo pilnas vardas yra Alkamah Ibn Kais Ibn Abdullah Ibn Alkamah. Jis gimė Pranašo صلى الله عليه وسلم  gyvavimo laikais ir buvo vienas iš didžiai patikimų mokslininkų ir religijos  tęsėjų iš Kompanionų tarpo. Jis mirė 60 A.H., mes meldžiame Allah būti jam gailestingu.

Šiame skyriuje, autorius pabrėžia, kad tai yra prievolė būti kantriam su Allah skirta lemtimi, ir draudimą būti nepatenkintam ja, kadangi toks nepasitenkinimas pažeidžia asmens tikėjimo tobulumą.

  • Tikėjimas: Tai religijos paliudijimas tariant, tikint ta religija širdyje ir paverčiant tai, kuo yra tikima, fiziniu vaiksmu.
  • Kantrybė: Susilaikyti nuo nepasitenkinimo Allah skirta lemtimi, ir liežuvio tvardymas nuo skundimosi arba nepasitenkinimo rodymas, taip pat savęs tramdymas nuo savižalos (tokios kaip savo žandų daužymas) ar drabužių draskymas nuo savo kūno kuomet ištinka didelė bėda.
  • Ir tas, kuris tiki Allah: Kurie tiki, kad ištikusi juos bėda yra  iš anksto nulemta Viešpačio, ir jis sako: “Mes priklausome Allah, ir pas Jį mes visi sugrįšime.”
    {إنا لله وإنا إليه راجعون}
  • Jis ves jo širdį tiesiu keliu: Allah veda tiesiu keliu tikinčiojo širdį, kuris yra kantrus nelaimėje.

Šioje eilutėje Allah تعالى  teigia, kad jeigu bėdoje esantis asmuo pripažįsta savo lemtį (dekretą) būdamas kantrus ir jis tikisi dieviškojo atpildo, tikėdamas iš anksto Allah تعالى  nulemtu likimu, Allah تعالى  ves jo širdį tiesiu keliu ir kompensuos jam už bet kokį žemiškąjį praradimą. Dar daugiau, Allah تعالى jam gali skirti kažką kur kas geresnio nei tai, kas iš jo buvo paimta.
Ši Korano eilutė pateikia aiškų įrodymą apie privalumą būti kantriu esant skaudžiam išbandymui nulemtam Dievo عَزَّوَجَلَّ.

Išvados:

  • Yra dideli privalumai už būvimą kantriam ištikus skaudžiam išbandymui nulemtam Dievo عَزَّوَجَلَّ.
  • Žygdarbis (geras darbas) yra vienas iš tikėjimo sudedamųjų dalių.
  • Kantrybės rodymas sunkiu metu sąlygoja tai, kad Dievas عَزَّوَجَلَّ  pasirūpina to asamens širdimi.
  • Vedimas tiesiu keliu yra vienas iš Allah تعالى  apdovanojimų, kuriuos Jis skiria savo tarnams už kantrybę.

Abu Huraira رضي الله عنه  perdavė Pranašą صلى الله عليه وسلم  sakantį:

“Du dalykai yra randami tarp žmonių, kurie tolygūs netikėjimui: šmeižimas kieno nors kilmės ir nesiliaujantis raudojimas dėl numirusiojo (nesusitaikymas su mirusiojo mirtimi)” (Perduota Muslim (67))

Bendras Chadiso Paaiškinimas

Šiame chadise, Pranašas صلى الله عليه وسلم  akcentuoja dvi charakteristikas tolygias netikėjimui, kurios bus nesiliaujančios ir tipiškos žmonėms, t.y. šmeižimas kitų kilmės ir raudojimas dėl netekties kaip nesusitaikymo su Dieviškaja Lemtimi ženklas. Tačiau, jeigu asmuo nesielgia taip, kas tolygu netikėjimui, jis nėra laikomas netikinčiuoju iki kol jis neatliks veiksmo tolygaus netikėjimui realiai.
Šis chadisas pateikia įrodymą draudžiantį nesiliaujančiai raudoti netektyje, nes tai yra nekantrumo ženklas ir nesusitaikymo su likimu ženklas. 

Išvados:

  • Tai yra draudžiama nesiliaujamai raudoti numirėlio atžvilgiu, nes tai yra charakteristika tolygi netikėjimui ir ji laikoma didele nuodėme.
  • Musulmonui privaloma būti kantriam nelaimėje, kadangi draudimas raudoti mirusiojo išreiškia būtinybę išlikti kantriu.
  • Kai kurie veiksmai nusakantys netikėjimą neišveda asmens iš islamo rėmų.
  • Tai yra draudžiama šmeižti kieno nors kilmę.

Ibn Masūd رضي الله عنه  perdavė nuo Pranašo صلى الله عليه وسلم:

“Jis nėra vienas iš mūsų, kuris daužo sau per žandus, plėšia nuo savęs rūbus ir seka keliais ir tradicijomis būdingomis žmonėms, gyvenusiems prieš-islamiško tamsybės periodo laikais.” (Al-Bukchari (1294) ir Muslim (103))

  • Jis nėra vienas iš mūsų: Ši frazė tarsi grasinimas ir tai nereiškia, kad asmuo, kuris daužo sau per žandus ir nusiplėšia rūbus ir seka prieš-ilsaminio periodo tradicijomis, yra netikintysis.
  • seka keliais ir tradicijomis būdingomis žmonėms, gyvenusiems prieš-islamiško tamsybės periodo laikais: ši frazė taikoma tiems, kurie raudoja numirėlio ir šaukiasi sau pražūties.

Bendras Chadiso Paaiškinimas

Šiame chadise Pranašas صلى الله عليه وسلم grasina tiems, kurie atlieka prieš tai paminėtas nuodėmes su drastiškomis pasėkmėmis. Kadangi, tokių veiksmų atlikimas sukelia tokią žalą:
 Pirmoji, šie veiksmai atspindi kantrybės stokojimą ir nepasitenkinimą Dieviškuoju Dekretu. Antroji, asmuo žaloja save daužydamas sau per žandus. Trečioji, asmens nuosavybės aukojimas plėšant drabužius. Ketvirtoji, asmuo prakeikia save, ir užbaigiant, atliekant bet kurį iš šių nusižengimų sąlygoja skundimąsį prieš Allah تعالى.
Šis chadisas įrodo draudimą rodyti nepasitenkinimą Allah Dekretu, ar tai būtų atliekama žodžiais ar veiksmais. Ir taip pat įrodo, kad tokia praktika yra viena iš didžiųjų nuodėmių.

Išvados:

  • Tai yra draudžiama rodyti nepasitenkinimą Allah Dekretu žodžiais ar veiksmais. Tokia praktika laikoma viena iš didžiųjų nuodėmių.
  • Tai yra privaloma būti kantriam išbandymo metu.
  • Musulmonų pareiga yra neimituoti žmonių, gyvenusių prieš-islaminiu laikotarpiu, nes nesutapatinti savęs su šiais žmonėmis yra tikslas, kurio liepė siekti Visa-Žinantis Istatymų-Leidėjas.

Anas رضي الله عنه perdavė, kad Pranašas صلى الله عليه وسلم  sakė:

“Didžio išbandymo atlaikymas sąlygoja didį atpildą už tai (iš Allah تعالى); ir jeigu Allah تعالى, myli grupę žmonių, Jis juos išbando; kurie yra patenkinti tuo, jie bus verti Allah Pasitenkinimo jais, ir kurie nepatenkinti tuo, jie bus verti Allah Rūstybės.” (At-Tirmidhi 2398 ir Ibn Madžah 4021, At-Tirmidhi klasivikavo chasan chadisu)

Bendras Chadiso Paaiškinimas

Šiame chadise, Pranašas صلى الله عليه وسلم teigia, kad musulmonas, ištiktas didelių sunkumų, susilaukia didžio atpildo iš Allah تعالى, būdamas kantriu ir tikėdamasis iš Jo atlygio už tai. Dar daugiau,  Pranašas صلى الله عليه وسلم pabrėžia, kad kuomet Allah تعالى  išbando savo tarną sunkumais ir kančiomis,  tai yra ženklu, kad Allah تعالى jį myli. Todėl, jei musulmonas pasitiki Allah تعالى  ir rodo pasitenkinimą Jo Dekretu tikėdamasis už tai atlygio, tada jis bus vertas pasitenkinimo ir atlygio iš Allah تعالى. Bet jeigu jis bus nepatenkintas ir nekantrus su Dieviškuoju Dekretu, jis bus vertas Allah تعالى rūstybės ir bausmės.
Šis chadisas parodo Dievo meilę tarnui ir paaiškina Jo užslėptą išmintį išbandant tarną įvairiais sunkumais. 

Išvados:

  • Išbandymai yra ženklu, kad Allah تعالى myli Savo tarną.
  • Priskiriama Dievui meilė, pasitenkinimas ir nepasitenkinimas yra tokie, kokie prilygsta Jo Didybę ir jie negali būti prilyginami žmogui, jie skiriasi.
  • Chadisas įrodo, kad Allah yra Visa-Išmanantis apie Savo veiksmus.
  • Atpildas yra visada proporcingas atliktiems darbams.
  • Musulmonai yra raginami būti kantriais išbandymuose ir sunkumuose.
  • Yra galimybė, kad žmogus gali nekęsti tai, kas jam gerai.

Allah Pranašas صلى الله عليه وسلم  sakė:

“Kuomet Allah nori gėrio savo tarnui, Jis jam skiria bausmę (už atliktas nuodėmes) šiame gyvenime; bet jei Jis nori blogio Savo tarnui, Jis užlaiko bausmę jam už jo nuodėmes, iki kol jis ateis su tomis nuodėmėmis Prisikėlimo Dieną (kad gautų atsiskaitymą proporcingą jo darbams).” (At-Tirmidhi 2398, Achmad 4/87, ir Al-Hākim 1/349)

Kadangi šis chadisas ir esantis prieš jį yra abu perduoti At-Tirmidhi su ta pačia perdavėjų grandine ir tuo pačiu Kompanionu (perdavėju), knygos autorius diskutuoja abu juos kaip vieną.

  • Jis jam skiria bausmę (už atliktas nuodėmes) šiame gyvenime (dar prieš Teismo Dieną): Allah skiria tarnui kančias už jo padarytas nuodėmes, tai jis paliks šį gyvenimą be jokių nuodėmių.
  • Iki kol jis ateis su tomis nuodėmėmis Prisikėlimo Dieną (kad gautų atsiskaitymą proporcingą jo darbams): Nepaklusnieji Allah tarnai, kuriems Allah nori blogio, ateis Prisikėlimo dieną su visomis savo nuodėmėmis, kad jiems būtų atlyginta už tai bausme, kurios jie nusipelnė.

Bendras Chadiso Paaiškinimas

Šiame chadise Pranašas صلى الله عليه وسلم  teigia, kad vienas iš ženklų nurodančių Allah تعالى  norą skirti gėrį savo tarnui yra nubausti jį už jo nuodėmes šiame gyvenime. Kuomet tarną ištinka ši žemiškoji bausmė, jis palieka šį gyvenimą be jokių nuodėmių, už kurias reiktų atsakyti Prisikėlimo Dieną. Papildomai, asmuo nubaustas šiame gyvenime gaus lengvą atsiskaitymą anapus. Jei Allah تعالى nenubaudžia savo tarno už savo nuodėmes šiame gyvenime, reiškia, kad Allah تعالى  trokšta jam blogio Teismo Dieną. Todėl, Teismo Dieną toks tarnas gaus bausmę proporcingą savo (blogiems) darbams. 
Šis chadisas ragina musulmonus būti kantriais išbandymuose ir kantriais su Dieviškaja Lemtimi (Jo Dekretu), nes šios manieros jiems yra gėris.

Išvados:

  • Iš gerųjų ženklų, kurie nurodo gerą Allah تعالى  intenciją Savo tarnui yra skirtos Jo kančios jam šiame gyvenime kaip atgaila už jo nuodėmes.
  • Vienas iš ženklų, kad Allah تعالى trokšta blogio Savo tarnui yra tai, kad Jis تعالى  nenubaudžia jo šiame gyvenime už jo blogus darbus, iki kol jis ateis su savo nuodėmėmis Prisikėlimo Dieną, gauti bausmę proporcingą jo blogiems darbams.
  • Musulmonas turi baimintis gyvendamas besitęsiančiai gerai, tai galbūt ženklas, kad Allah تعالى  jam nori blogio.
  • Kuomet musulmonas yra nelaimėje ir kančioje, jis yra įspėjamas (ir jam yra primenama) gerai manyti apie Allah تعالى  ir tikėtis iš Jo atpildo.
  • Gali būti, kad žmogus nekenčia tai, kas jam gerai arba myli tai, kas jam blogai.
  • Musulmonai  yra raginami būti kantriais išbandymuose.

Papildoma medžiaga:





Išvertė :