Salafija

Salafija

Thursday, 15 June 2017

Skyrius Nr. 58 - Veidmainiai nepasitiki Allah (ﷻ)






Allah Išaukštintasis sako:

﴿ثُمَّ أَنزَلَ عَلَيْكُمْ مِّن بَعْدِ الْغَمِّ أَمَنَةً نُّعَاساً يَغْشَى طَآئِفَةً مِّنْكُمْ وَطَآئِفَةٌ قَدْ أَهَمَّتْهُمْ أَنْفُسُهُمْ يَظُنُّونَ بِاللَّهِ غَيْرَ الْحَقِّ ظَنَّ الْجَـهِلِيَّةِ يَقُولُونَ هَل لَّنَا مِنَ الاٌّمْرِ مِن شَىْءٍ قُلْ إِنَّ الاٌّمْرَ كُلَّهُ للَّهِ يُخْفُونَ فِى أَنْفُسِهِم مَّا لاَ يُبْدُونَ لَكَ يَقُولُونَ لَوْ كَانَ لَنَا مِنَ الاٌّمْرِ شَىْءٌ مَّا قُتِلْنَا هَـهُنَا قُل لَّوْ كُنتُمْ فِى بُيُوتِكُمْ لَبَرَزَ الَّذِينَ كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقَتْلُ إِلَى مَضَاجِعِهِمْ وَلِيَبْتَلِىَ اللَّهُ مَا فِى صُدُورِكُمْ وَلِيُمَحِّصَ مَا فِى قُلُوبِكُمْ وَاللهُ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ

"Tuomet po nelaimės Jis nusiuntė žemyn jums apsaugą. Vienus iš jūsų apėmė miegas, kai kita jūsų dalis galvojo apie save ir klaidingai galvojo apie Allah - neišmanėliška mintim. Jie sakė: 'Ar mes turime kažkokį indėlį šiame reikale'. Sakyk: 'Iš tiesų reikalas visiškai priklauso Dievui.' Jie slepia savyje tai, ko jie nedrįsta atskleisti tau. Jie sako: 'Jeigu tik mes būtumėm galėję kažką padaryti kitaip, mes (kai kurie iš mūsų) nebūtumėm žuvę štai čia.' Sakyk: 'Netgi jeigu jūs būtumėt buvę savo namuose, jeigu jums lemta buvo žūti, jūs būtumėt iškeliavę į savo mirties lovas.' Taip jau nutiko dėl to, kad Allah jus išbandytų su tuo, kas (slypi) jūsų krūtinėse ir padarytų jūsų širdis tyromis. Ir Allah yra Tas, Kuris žino, kas jūsų krūtinėse." (Al-Imrān 3:154)

Skyriaus aktualumas Tauchydo knygai

Šiame skyriuje plėtojamas toks faktas, kad galvojimas gerai apie Allah () yra būtinas žmogaus tikėjimui monoteizmu, ir kad nepasitikėjimas Juo anuliuoja asmens tikėjimą juo (monoteizmu).

Žodžių frazės ir reikšmės

  • Galvojo apie Allah: tai yra veidmainiai, kurie taip galvojo.
  • Neišmanėliška mintim: kalba čia eina apie neišmanėlius žmones, kurie laikėsi tokios minties, kurie galvojo, kad Allah () nepaskirs Savo Pasiuntiniui () pergalės. Žodis 'neišmanėlius' reiškia tuos žmones iš Prieš-islamiško (neišmanymo ir tamsybių) periodo laikų.
  • Ar mes galėjome kažkuo pagelbėti šiame reikale: Jie turėjo omenyje, kad jie nebūtų laimėję, arba kad jie neturėjo pasirinkimo nuspręsti ar jiems išsiruošti į mūšį, ar ne. 
  • Reikalas visiškai priklauso Dievui: Nei vienas negali sustabdyti ar pakeisti tai, ką Allah () nulėmė, kad išsipildytų.
  • Jie slepia savyje, ko jie nedrįsta atskleisti tau: Tie veidmainiai slepia savo širdyse islamo išsižadėjimą ir tiesos nepripažinimą, kas skiriasi nuo to, ką jie atskleidžia tau, o Muchammedai, savo apsimetėlišku tikėjimu tavąja žinia ir savo tvirtinimu, kad jie siekia kelio į šviesą (sekimo tiesa).

Likusios šio chadiso frazės ir reikšmės yra paaiškintos skyriuje “Nr.56 - Nepasitenkinimas dieviškuoju dekretu (lemtimi)”

Bendra Korano eilutės reikšmė    

Šioje eilutėje Allah, Pašlovintas lai būna Jis, informuoja musulmonus apie tai, ką veidmainiai slėpė savo širdyse Uhud mūšio metu. Veidmainiai laikėsi neteisingos minties apie Allah () teigdami, kad Jis neskirs pergalės Savo Pasiuntiniui (), nei kad Jo religija įsigalios (įsivyraus).  Po to jie teigė, kad nei vienas iš jų nebūtų buvęs nužudytas, ir kad jie būtų laimėję, jeigu būtų turėję dominuojančią poziciją (pranašumą), ir jeigu Pranašas () ir jo kompanionai būtų pavaldūs jiems. Tačiau Allah () paneigė jų klaidingą argumentaciją ir patvirtino, kad jokie įvykiai nenutinka be Jo Nulėmimo ir to, kas užrašyta Al-Liauch Al-Machfūz (Apsaugotoje Lentoje) ir, kad Jo () nulemti įvykiai nesugrąžinami ir nepakeičiami. 

Išvados:

  • Bet kas, kuris galvoja, kad Allah pastoviai leidžia neteisybei įsivyrauti vietoj tiesos, ir kad tiesa niekada nenugali, toks asmuo yra tolygus tokiems asmenims, kurie gyveno prieš islamiško periodo (neišmanymo ir tamsybių) laikais ir kurie laikėsi tokių klaidingų minčių apie Allah.
  • Ši eilutė patvirtina Viešpaties niekam nežinomą išmintį, kad Jis leidžia netiesai karts nuo karto nugalėti tiesą.
  • Ši eilute atskleidžia veidmainių blogą prigimties bruožą ir parodo, kad jų veidmainiškumas pasireiškia sunkių išbandymų metu.
  • Chadisas įrodo, kad Dieviškasis Dekretas ir Lemtis yra nenuginčyjamos tiesos.
  • Musulmonai privalo nuvyti tolyn tokias mintis apie Allah, kurios neatitinka Jo Didybės, Pašlovintas tebūna Jis.
  • Musulmonai privalo galvoti apie Allah tik gerai ir teigiamai.

*****

Allah () sako:

﴿ وَيُعَذِّبَ الْمُنَـفِقِينَ وَالْمُنَـفِقَـتِ وَالْمُشْرِكِينَ وَالْمُشْرِكَـتِ الظَّآنِّينَ بِاللَّهِ ظَنَّ السَّوْءِ عَلَيْهِمْ دَآئِرَةُ السَّوْءِ وَغَضِبَ اللهُ عَلَيْهِمْ وَلَعَنَهُمْ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَهَنَّمَ وَسَآءَتْ مَصِيراً

“…tie, kurie galvoja apie Allah blogo pobūdžio mintimi. Tai juos ištiks blogo pobūdžio nelaimė. Allah užsirūstino jais ir prakeikė juos ir paruošė jiems Pragarą, ir skausminga jų laukia paskyrimo vieta." (Al-Fath 48:6)

Žodžių frazės ir reikšmės

  • Tie, kurie galvoja apie Allah blogo pobūdžio mintimi: žodis 'tie' reiškia veidmainius, kurie galvoja apie Allah neteisingai. Jie teigia, kad Allah neskirs Savo Pasiuntiniui () ir tikintiesiems pergalės.
  • Tai juos ištiks blogo pobūdžio nelaimė: Allah teigia, kad tie veidmainiai turės kęsti siaubingą bausmę ir pažeminimą, kurių jie negalės išvengti.
  • Allah užsirūstino jais ir prekeikė juos: Reiškia, kad ant jų tvyro Dievo rūstybė ir Jo Malonė nepasiekia jų.
  • Paruošė jiems: jau jų laukia Viešpaties paruošta vieta pomirtiniame gyvenime.

Bendra Korano eilutės reikšmė

Atsakydamas tiems, kurie neteisingai priskyria nepagrįstus kaltinimus Jam ir galvoja, kad Jis nepaskirs pergalės Savo Pasiuntiniui ir tikintiesiems, Allah Pašlovintasis sako, kad šie žmonės kentės neišvengiamos bausmės kančias ir jie nesusilauks Dievo Malonės. Po to Allah akcentuoja, kad Jis paruošęs jiems Pragarą, kuris yra parengtas jiems kaip pati blogiausia amžinoji buveinė, kurią jie neišvengiamai pasitiks. 

Korano eilutės aktualumas skyriui

Bet kas, kuris mãno, kad Allah nepaskirs pergalės musulmonams prieš jų priešus, tas yra laikomas tokiu asmeniu, kuris galvoja apie Jį neteisingai.

Išvados:

  • Musulmonai yra įspėjami dėl neteisingo galvojimo apie Allah ir jų pareiga yra manyti apie Allah teigiamai.
  • Tas, kuris mãno apie Allah, kad nei Jis pasirūpina Savo Pasiuntiniu, nei Jis leidžia religijai įsigalioti, tas galvoja apie Jį netinkamai.
  • Korano eilutė įrodo, kad Allah užsirūstina ant Savo priešų ir prakeikia juos.
  • Pragaras yra baisi pabaiga abiems - ir netikintiesiems, ir veidmainiams. 

*****

Ibnul-Kajjim (رحمه الله) komentuodamas apie šio skyriaus pirmąją eilutę sako:

"Kas liečia eilutėje minimą prasimanymą, tai jis yra paaiškinamas kaip blogo pobūdžio mintis, kurios laikėsi veidmainiai, kad atseit Allah neskirs pergalės Savo Pasiuntiniui () ir nei Jis leis religijai įsivyrauti, ir kad tai, kas juos ištiko, nėra iš Dieviškosios Lemties ir Jo Išminties. Tai jų mintys buvo pagrįstos Dieviškosios Išminties ir Lemties neigimu, ir jų tvirtinimu, kad Allah neišbaigs Savo Pranašo () misijos ir nei Jis leis jo religijai  triumfuoti prieš visas kitas. Tai yra netikusi mintis, išlikusi iš veidmainių ir netikinčiųjų, minima sūroje Al-Fath (Pergalė). Ši mintis yra apbūdinta kaip velniška, kadangi ji neatitinka Dievo Didybės, Išminties ir tikrojo Pažado, be to ji neatitinka pagarbos Jam."

Ibnul-Kajjim (رحمه الله) prideda sakydamas:

"Panašus į tuos veidmainius yra asmuo, kuris klaidingai galvoja apie Allah () manydamas, jog Jis leidžia blogybėms triumfuoti vietoj tiesos, ir kad paskutinioji (t.y. tiesa) išnyksta. Taip pačiai, kai kurie žmonės neigia įvykius sekančius dieviškąja lemtim arba jie neigia, kad egzistuoja Dieviškoji Išmintis tame, ką Allah nulėmė (šlovė Jam), bet vietoj to, jie teigia, kad tai kas vyksta yra dėl abstrakčios valios. Apie tai Visa-Galintis Allah sako: "... Tai yra prasimanymas tų, kurie netiki; todėl vargas tiems netikintiesiems, kurie bus ugnyje." (Koranas, Sād:27) Dar labiau, dauguma žmonių galvoja apie Allah () netinkamai, kada jie analizuoja savo ir kitų žmonių likimus. Vieninteliai žmonės, kurie išvengia tokio nusikaltimo - galvoti apie Allah () blogai - yra tie, kurie turi  nuovokumą apie Allah, apie Jo Vardus ir Atributus, Jo Išmintį ir iš jos išeinančius rezultatus, šlovę, kurios Jis vertas, ir Jo pažadą apsaugoti ir išlaikyti Savo religiją. Todėl išmintingi žmonės turi būti akylūs, kad neįvykdytų tokių nuodėmių, ir tie, kurie galvojo apie Allah () netinkamai, jie turėtų atgailauti už tai ir prašyti Dievo atleidimo. Jeigu mes galėtumėm patikrinti žmonių sielas, mes sužinotumėm, kad dauguma jų nėra patenkintos Dieviškąja Lemtimi ir kaltinančios likimą ir teigiančios, kad tas ir tas turėjo būti taip. Tačiau žmonės skiriasi šiame nusižengime. Todėl asmuo turėtų išegzaminuoti savo sielą dėl to, kad jis žinotų, ar jis esąs pats nuodėmėje ar ne.

Tuo atveju, jei jūs esate ne nuodėmėje, tuomet tai tikras pasisekimas;

Kitaip aš nemanau, kad jūs mėgausitės palaima (rojaus džiaugsmu)."


Žodžių reikšmės ir frazės:

  • Ibnul-Kajjim (رحمه الله) sako: Viršuje pacituoti žodžiai yra iš knygos pavadinimu "Zādul-Ma'ād" (Aprūpinimas anapus) parašytos Ibnul-Kajjim (رحمه الله). Šie žodžiai buvo paminėti  Ibnul-Kajjim (رحمه الله) komentare apie Uhud mūšį. Jie cituojami šiame skyriuje, kad paaiškinti šios kilnios ajos reikšmę.

  • Jų mintys buvo pagrįstos Dieviškosios Išminties neigimu: Jų tvirtinimas dėl to, kas ištiko musulmonus per Uhud mūšį yra tas, kad tai nebuvo iš įžvalgios išminties. Tačiau, kas ištiko musulmonus per Uhud mūšį buvo dėka Allah išminties, apie kurią Jis () sako: "...Taip jau nutiko dėl to, kad Allah jus išbandytų su tuo, kas (slypi) jūsų krūtinėse ir padarytų jūsų širdis tyromis. Ir Allah yra Tas, Kuris žino, kas jūsų krūtinėse." (Al-Imrān 3:154)

  • Kas juos ištiko, nėra iš Dieviškosios Lemties: Veidmainiai teigė, kad jie nebūtų žuvę, jeigu jie nebūtų išsiruošę į kovą vardan Allah. 

  • Ir jų tvirtinimu, kad Allah neišbaigs Savo Pranašo () misijos: Kada politeistai buvo dominuojantys Uhud mūšio metu, veidmainiai neteisingai mãnė, kad mūšis yra aiškus ir, kad musulmonai bus sutriuškinti nuo šakų iki šaknų.


(Knygos puslapiai 407 - 413)



PDF failas - "Skyrius Nr. 58 - Veidmainiai nepasitiki Allah (ﷻ)"

Visi tauchydo skyriai


Papildoma medžiaga:

“They thought wrongly of Allah…” Kitāb at-Tawhīd lesson by Abu Khadeejah

PDF Tawheed chapter No.58 - "Hypocites mistrust Allah" (troid.ca)

Audio Tawheed chapter No.58 - "Hypocites mistrust Allah" by Moosa Richardson (troid.ca)


Monday, 12 June 2017

Šeichas Abdul-Azīz bin Bāz (رحمه الله): Kokiu būdu pasninkauja mūsų kūno dalys Ramadano metu?





Šeichas Abdul-Azīz bin Bāz (رحمه الله): Kokiu būdu pasninkauja mūsų kūno dalys Ramadano metu?

"Kūno dalių pasninkavimas nutolina jas nuo to, ką Allah padarė neleistinu joms:

Liežuvis pasninkauja (susilaikydamas) nuo to, ką jam Allah uždraudė. Pavyzdžiui nuo apkalbinėjimo, paskalų nešiojimo tarp žmonių, melavimo ir to, kas yra panašu į tai.

Rankos pasninkauja (susilaikydamos) nuo to, ką Allah joms uždraudė. Pavyzdžiui nuo vagimo, transgresijos (engimo), agresijos ir panašių dalykų į šiuos.

Pėdos laikosi atokiai nuo to, ką Allah joms yra uždraudęs, todėl jos turi neiti link to, ką Allah yra uždraudęs.

Skrandis turėtų būti prižiūrimas, kad į jį nepatektų tai, kas yra charām. Asmuo privalo sergėti savo skrandį nuo uždrausto maisto.

Klausa turi būti apsaugota nuo klausymosi to, kas yra uždrausta Dievo. Pavyzdžiui nuo muzikinių instrumentų, apkalbų, paskalų ir kitų blogybių negu tai."



(Fatāwā Nūr 'Alā Ad-Darb, Tomas Nr.16, Psl. 20)




Nutarimas dėl 28 dienų pasninkavimo per Ramadaną

Nutarimas dėl 28 dienų pasninkavimo per Ramadaną



Klausimas:

Ar leistina yra pasninkauti 28 dienas Ramadano mėnesį?

Atsakymas:

Tai yra patvirtinta ekstensyviuose autentiškuose Pranašo () chadisuose, kad mėnuo susideda iš ne mažiau kaip 29 dienų. Kada yra patvirtinimas pagrįstas islamiškai galiojančiais įrodymais, kad Šawwal mėnuo prasidėjo musulmonams atpasninkavus 28 dienas, tas reiškia, kad jie nepasninkavo pirmąją Ramadano dieną. Todėl jie privalo atpasninkauti ją, kadangi tai nėra įmanoma, kad mėnuo susidėtų iš 28 dienų. Mėnuo yra tik 29 arba 30 dienų.


Šeichas `Abdul-`Azīz Bin Baz (رحمه الله)

Fatāwa Islamijah Psl. Nr.234 Tomas: 2




Saturday, 10 June 2017

Musulmonų pareiga kviesti į gėrį ir drausti blogį



Autorės pastaba: 

Dauguma musulmonų šiomis dienomis vengia patarti savo sesei ar broliui su tuo, kas jiems yra gėris ir patarti laikytis atokiai nuo to, kas jiems yra blogis. Visai nesvarbu ar tas asmuo, kuriam patariama, ar jis yra islamo pasekėjas ar ne. Šis Dievo paliepimas yra skirtas visiems žmonėms, nepaisant jų tikėjimo (religijos). Musulmonai turėtų pasižymėti šiomis savybėmis ir panaudoti jas realiose situacijose.

Allah Aukščiausiasis sako:


﴿وَلْتَكُن مِّنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

“Lai iškyla iš jūsų tarp0 žmonių grupė, kurie kviečia į visa tai, kas yra gėris (islamas), kviečiantys į al-Ma’ruf (t.y. islamiškąjį monoteizmą ir viską, kas yra liepta vykdyti islamo religijoje) ir kurie draudžia Al-Munkar (politeizmą ir netikėjimą ir visa tai, kas uždrausta islamo). Ir tie, kurie taip daro yra sėkmingi.” (Koranas 3:104)

﴿كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللهِ وَلَوْ ءَامَنَ أَهْلُ الْكِتَـبِ لَكَانَ خَيْراً لَّهُمْ مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَـسِقُونَ﴾

“Jūs (tikri tikintieji islamišku monoteizmu, ir jūs tikrieji Pranašo () ir jo sunnos pasekėjai) esate patys geriausi iš visos žmonijos: jūs kviečiate į al-Ma’ruf (t.y. islamiškąjį monoteizmą ir viską, kas yra liepta islame)  ir jūs draudžiate Al-Munkar (politeizmą ir netikėjimą ir visa tai, kas uždrausta islamo).” (3:110)

﴿وَقُلِ الْحَقُّ مِن رَّبِّكُمْ فَمَن شَآءَ فَلْيُؤْمِن وَمَن شَآءَ فَلْيَكْفُرْ﴾

“Ir sakyk: ‘Tiesa yra iš tavo Valdovo.’ Tuomet tas, kas panorės, lai jis tiki ir kas panorės, lai jis netiki.” (Koranas 18:29)

Abū Sa’īd Al-Khudri perdavė, kad Allah Pasiuntinys () sakė: 
“Tas, kuris iš jūsų matys blogį, jis privalo sustabdyti jį savo ranka; ir jeigu jis negali to padaryti, tuomet jis tai turi daryti liežuviu (t.y. kalbėdamas); ir jeigu jis negali ir to padaryti, tuomet jis tai daro savo širdimi (nepripažįsta to savo širdyje); ir tai yra pati silpniausia tikėjimo forma (imān).” (Muslim)

Hudaifa perdavė, kad Allah Pasiuntinys () sakė: “Prisiekiu Tuo, Kuriam priklauso mano gyvenimas, geriau jūs kvieskite į gėrį ir drauskite blogį, arba Allah išties jums skirs bausmę. Ir kai jūs maldausite, jūsų maldos nebus priimtos (atsakytos).” (At-Tirmidhi)

Abū Sa’īd Al-Khudri perdavė, kad Allah Pasiuntinys () sakė: 

“Geriausias džihadas (kovojimas vardan Allah) yra tiesos kalbėjimas tironiško valdovo akivaizdoje.” (An-Nasā’ī)



Friday, 9 June 2017

Zakātas: Privaloma dalis to,‘kas priklauso varguoliams‘, kurią turtingi žmonės turi išmokėti neturtingiems



Zakātas: Privaloma dalis to,‘kas priklauso varguoliams‘, kurią turtingi žmonės turi išmokėti neturtingiems

Trečiasis islamo stulpas zakātas yra privalomas tik turtingesniems musulmonams, kurių turtas pasiekė minimalią „pradinę sumą“, kurią jie turėjo metus laiko. Kiekvienais metais jie privalo mokėti 2,5% iš savo sukaupto aukso, sidabro ir santaupų vargingesniems bendruomenės nariams. Šiuo būdu jie apvalo savo turtą. Zakāto reikšmė yra „apvalyti“ ar „išgryninti“ asmens halāl (teisėtas) pajamas. Nelegalios pajamos yra nepriimtinosViešpačio, nes Pranašas () pasakė: „Allah yra tyras ir geras ir Jam mylima yra tik tai, kas yra tyra ir gera“.
Kiek? Zakāh yra mokama, kai asmens (vyro ar moters) pajamos pasiekė arba viršyjo specifinę sumą (vadinamą nisāb), kuri yra paminėta Šarijoje. Specifinis turtas, kuriuo galima mokėti zakāh, suskirstomas į keturias kategorijas:
  1. Tai, kas išauga iš žemės derliaus ir vaisių.
  2. Besiganantys gyvūliai.
  3. Auksas, sidabras ir grynieji pinigai.
  4. Produktai, kuriais yra prekiaujama.
Žmonėms, gyvenantiems Europoje, labiausiai paplitę zakāh mokėjimo būdai yra trečiasis ir ketvirtasis. 
Specifinė suma (nisāb), kurią pasiekus turi būti mokamas zakāh, yra:
  1. 85 gramai auksui.
  2. 640 gramų sidabrui.
  3. Paskaičiuota piniginė suma auksui 2015 metais buvo £2227,00 nuo 85 gramų aukso.
Korane mokomos sumos nėra minimos konkrečiai; tačiau tos sumos yra pateiktos Sunoje autentiškais chadisais – labai detaliai, kas įrodo didelę šio stulpo svarbą. Taigi, jeigu kieno nors turtas viršyja nisāb kiekius ir jie turėjo tą kiekį metus laiko, tuomet 2,5% zakātas privalo būti išmokėtas. Zakātas nėra išmokamas nei vieno asmens, kuris turi mažesnį turto kiekį nei nustatytas. Zakātas nėra mokamas ant deimantų, platinos, ar kitos rūšies brangenybių. Jis nėra mokamas nuo automobilių, namų ir nuosavybių (tačiau yra mokamas pagal pinigus gautus už nuomą ir už pelną, gautą iš investicijų). Taigi, kad sužinoti, kokią zakāto sumą reikės išmokėti, sudėkite visas savo grynųjų santaupas ir auksą, kuriuos turėjote metus laiko ir kurie viršyjo nisāb kiekį, atskaičiuokite 2,5% ir duokite labdarai, kuri bus išleista asmenims, paminėtiems Korane (At-Taubah 9:60) ir priklauso bet kuriai iš šių aštuonių kategorijų:
  1. Labai neturtingiems (fuqarā)
  2. Skurstantiems (masakyn)
  3. Tiems, įpareigotiems surinkti Zakātą (kad įgyvendintų jų poreikius)
  4. Pritraukti tokių ne-musulmonų širdis, kurie yra linkę į islamą. 
  5. Išlaisvinti vergus.
  6. Padėti žmonėms, kurie yra tikrai skoloje.
  7. Vyriausybinei musulmonų šalies kariuomėnei.
  8. Padėti keliauninkui pasiekti jam kelionės tikslą.
„As-Sadaqāt (čia reiškia Zakāt) yra skirti tik Fuqara‘ (neturtingiesiems) ir Al-Masakyn (skurstantiesiems) ir tiems įpareigotiems surinkti lėšas; ir pritraukti širdims tų, kurie turi potraukį Islamui; ir vergų išlaisvinimui; ir tiems skolose; ir kovojantiems vardan Allah (t.y. Mudžahidūn, musulmoniškų šalių armijoms); ir keliautojui, kuriam sunku pasiekti kelionės tikslą; tai pareiga nustatyta Allah. Ir Allah yra Viską Žinantysis, Viską Išmanantysis.“ (9:60)

Zakāto paskaičiavimo pavyzdys:

  • Aukso vertė: £1500
  • Grynieji namuose: £50
  • Banko sąskaitoje: £1000
  • Visos metinės santaupos: £2550 
  • Tai viršija nisāb (nustatytą specifinę sumą)
  • Išmokama 2.5% suma = £63.75

Kaip turėtų būti išmokamas zakātas? Kai kurios mečetės surenka  zakātą iš tikinčiųjų bendruomenės ir išleidžia jį pagal Koraną ir Sunną. Kai kurios labdaringos įstaigos taip pat surenka zakātą, bet asmuo gali mokėti ir pats.  Daugelyje islamiškų šalių zakātas yra surenkamas vyriausybės ir paskirstomas atitinkamai. Musulmonai  gyvenantys Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose turi būti atsargūs, kad jų zakātas ar kitokios labdaringos lėšos nebūtų perduodamos organizacijoms, kurios remia teroristines grupuotes, tokias kaip Hamas (Palestinoje), ISIS (Sirijoje ir Irake), Talibanas (Pakistane ir Afganistane), Al-Šabab (Somalijoje), ir panašiai. Jiems perduotas zakātas nėra laikomas galiojančiu (užskaitomu) remiantis Šarijos Teise, kadangi jie nėra tinkami gavėjai. Zakātas negali būti duodamas politinėms kampanijoms, ar kandidatų į parlamentą rinkimams. Zakāt negali būti duodamas mečėčių ar mokyklų statymui. Viršuje galite pasitikrinti tinkamas kategorijas.*
Zakāto svarba Korane:

Ir atlikite maldas (laiku ir nuosekliai, nepraleisdami nei vienos iš jų) ir duokite Zakātą ir nusilenkite (sudžiūde) su tais, kurie nusilenkia [garbindami ir paklusdami].” (2:43)

“Ir atlikite maldas (laiku ir nuosekliai, nepraleisdami nei vienos iš jų) ir duokite Zakātą, ir ką gero atsidėsite į priekį sau (gerais savo darbais) - tai atrasite su Allah. Iš tikrųjų, Allah yra Viską Matantysis iš to, ką jūs darote.” (2:110)

“Ir Allah jau sudarė sandorą su (pranašo) Izraelio Vaikais, ir iš jų Mes įgaliojome dvylika lyderių. Ir Allah pasakė:” Aš esu su jumis. Jeigu jūs melsitės  (laiku ir nuosekliai) ir duosite Zakātą, ir tikėsite Mano pasiuntiniais bei juos paremsite, ir jei duosite Viešpačiui gerulę paskolą, Aš tikrai pašalinsiu jūsų piktadarystes ir priimsiu į sodus, po kuriais teka upės…”(5:12)

“Bet jeigu jie atgailauja, meldžiasi, ir duoda Zakātą, tuomet jie yra jūsų broliai religijoje, ir Mes detalizuojame eiles žmonėms, kurie išmano.”(9:11)

Zakāto svarba:

  • Tai yra garbinimo veiksmas ir įsakyta pareiga Dievui Korane.
  • Tai sumažina vargstančiųjų kančias.
  • Tai sustiprina bendruomenę – tai užtikrina, jog visi žinotų ir rūpintųsi vargingesniais žmonėmis.
  • Tai sustiprina ekonomiką ir verslą bendruomenėje, kada didesnis kiekis žmonių išlaidauja.
  • Tai apvalo halāl turtą ir neleidžia asmeniui tapti turto kaupėju.
  • Tai padaro asmenį dosniu ir rūpestingu, ir mažiau prisirišusiu prie pasaulio.
  • Koranas ir Sunna paaiškina, kad tie, kurie nemoka Zakāt yra nusidėjėliai, kuriems gresia Allah bausmė po mirtiniame gyvenime. Neduoti Zakāto yra labia didelė nuodėmė.
  • Dvi pareigos - Salāh ir Zakāh - yra susijusios Korane. Atlikdami maldą jūs šaukiatės Allah ir prašote Jo pagalbos, bei jaučiate tikėjimo jėgą. Mokėdami zakātą jūs paverčiate tuos jausmus veiksmais.

Iš visų musulmonų yra tikimasi, kad jie bus dosnūs ir duos, ką gali dėl geros priežasties. Zakāto mokėjimas yra privalumas tiems, kurie buvo palaiminti turtais – tai yra mažiausia, kas iš jų tikimasi.

Mažiau turtingiems musulmonams taip pat yra privaloma būti dosniems darant gerus ir labdaringus darbus, tačiau jiems nėra privaloma duoti zakāto, jeigu jų turimas turtas neviršijo nisāb.

Parengė ABU KHADEEJAH ABDUL-WAHID