Ibn‘ Utsaimyn رحمه الله apie pasninką Šeštadienį, jeigu yra Ašūra diena:
عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ بُسْرٍ، قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ـ صلى الله عليه وسلم ـ “ لاَ تَصُومُوا يَوْمَ السَّبْتِ إِلاَّ فِيمَا افْتُرِضَ عَلَيْكُمْ فَإِنْ لَمْ يَجِدْ أَحَدُكُمْ إِلاَّ عُودَ عِنَبٍ أَوْ لِحَاءَ شَجَرَةٍ فَلْيَمُصَّهُ ”
Perdavė `Abdullāh ibn Busr, jog Allah Pasiuntinys صلى الله عليه وسلم sakė:
“Nepasninkaukite šeštadienį, išskyrus tuos atvejus, kai esate įpareigoti. Jei kas nors iš jūsų negali rasti nieko (pasninkui nutraukti), išskyrus vynuogių stiebą arba medžio žievę, tegul čiulpia juos. “ (Ang. ref.: At-Tirmidhee, 744. Abu Dawood, 2421. Ibn Maajah, 1726).
Abu Davūd رحمه الله pasakė: „Šis chadisas buvo anuliuotas, jis buvo pakeistas Džuvairijos رضي الله عنها (Juwairiyah) chadisu“.
Imamas at-Tirmidzi رحمه الله pasakė: „Šis chadisas yra chasan (geras, priimtinas). Draudimo prasmė čia taikoma žmogui, kuris išskiria tik Šeštadienį (atskirai vieną) pasninkui – dėl to, kad žydai garbina šią dieną.“
Abu Davūd رحمه الله taip pat pasakė: „Daugumos mokslininkų nuomone tai nėra draudžiama.“
Džuvairijos رضي الله عنها (Juwairiyah) chadisas:
Pranašas صلى الله عليه وسلم paklausė Džuvairijos رضي الله عنها (vienos iš jo صلى الله عليه وسلم žmonų), kuri pasninkavo Penktadienį: "Ar tu pasninkavai vakar?" Ji atsakė: "Ne." Jis صلى الله عليه وسلم pasakė: "Ar tu ketini pasninkauti rytoj (tai yra šeštadienį)? " Ji atsakė: "Ne." Taigi jis صلى الله عليه وسلم pasakė: "Tuomet nutrauk savo pasninką". (Sachych (autentiškas) chadisas, Abu Dāvūd, 2322, taip pat Al-Bukchārī, 1986) - taip įrodomas leistinumas pasninkauti Šeštadienį, kol kartu pasninkaujama ir Penktadienį (dieną prieš tai).
Al-Athram (Imamo Achmad mokinys) sakė: „Abu Abdillaah [Achmad bin Hanbal] naudojamas įrodymas leidžiant pasninką šeštadieniais remiasi tuo, kad visi chadisai prieštarauja Ibn Busr chadisui (t.y chadisui, pateiktam aukščiau) – ir vienas iš jų yra Umm Salamah رضي الله عنها chadisas, kuomet ji buvo paklausta: „Kuriomis dienomis Pranašas صلى الله عليه وسلم daugiausia pasninkavo?“ Taigi ji atsakė: „Šeštadienį ir sekmadienį“. (Achmad, 6/324)”
وَعَنْ أُمِّ سَلَمَةَ رَضِيَ اَللَّهُ عَنْهَا; { أَنَّ رَسُولَ اَللَّهِ - صلى الله عليه وسلم -كَانَ أَكْثَرَ مَا يَصُومُ مِنَ اَلْأَيَّامِ يَوْمُ اَلسَّبْتِ, وَيَوْمُ اَلْأَحَدِ, وَكَانَ يَقُولُ:” إِنَّهُمَا يَوْمَا عِيدٍ لِلْمُشْرِكِينَ, وَأَنَا أُرِيدُ أَنْ أُخَالِفَهُمْ “ } أَخْرَجَهُ النَّسَائِيُّ, وَصَحَّحَهُ اِبْنُ خُزَيْمَةَ, وَهَذَا لَفْظُهُ
Umm Salamah رضي الله عنها sakė: Allah Pasiuntinys صلى الله عليه وسلم pasninkaudavo šeštadieniais ir sekmadieniais dažniau, nei bet kuriomis kitomis dienomis. Jis صلى الله عليه وسلم sakydavo: "Tai yra politeistų šventinės dienos, ir man patinka elgtis priešingai jiems.“ (Chadisas) susietas su An-Nasa'ī ir paskelbtas autentišku Ibn Khuzaimah, formuluotė taip pat yra jo.
عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ ـ رضى الله عنه ـ قَالَ سَمِعْتُ النَّبِيَّ صلى الله عليه وسلم يَقُولُ “ لاَ يَصُومَنَّ أَحَدُكُمْ يَوْمَ الْجُمُعَةِ، إِلاَّ يَوْمًا قَبْلَهُ أَوْ بَعْدَهُ ”.
Abu Hurairah رضي الله عنه perdavė: "Aš girdėjau Pranašą صلى الله عليه وسلم sakant: „Nė vienas iš jūsų neturėtų pasninkauti Penktadienį, nebent jis pasninkautų dieną prieš (Penktadienį) ar dieną po jo“.“ (Pranešė Bukchārī # 1985) Šis chadisas yra įrodymas, kad pasninkas Šeštadienį leidžiamas su sąlyga, jog bus pasninkaujama ir Penktadienį (dieną prieš Šeštadienį) – taigi chadisas, draudžiantis Šeštadienio pasninką nėra visiškas draudimas.
Ibn 'Utsaimyn رحمه الله teigė: "Yra žinoma, jog pasninkas Šeštadienį turi skirtingas išeitis:
Pirmoji išeitis: Tai, kas yra privaloma, kaip kad Ramadano pasninkas, tai asmuo pasninkauja – ar tai yra privalomo pasninko išlyginimas, arba išpirka (kaffara - išpirkos pasninkas), arba vietoj to, kas nebuvo paaukota Hadž’ metu (at-Tamattu’). Taigi tame nėra jokios žalos, kol šis pasninkas nėra išskiriamas (tikint) kaip pranašesnis.
Antroji išeitis: Kai pasninkaujama dieną prieš tai, Penktadienį, tada tame nėra žalos, nes Pranašas صلى الله عليه وسلم pasakė vienai Tikinčiųjų Motinų, kuri pasninkavo Penktadienį: "Ar tu pasninkavai vakar?" Ji atsakė: "Ne." Jis صلى الله عليه وسلم pasakė: "Ar tu ketini pasninkauti rytoj (tai yra Šeštadienį)? " Ji atsakė: "Ne." Taigi jis صلى الله عليه وسلم pasakė: "Tuomet nutrauk savo pasninką". (Al-Bukchāri, 1986) Taigi jo pasakymas: "Ar tu ketini pasninkauti rytoj?" įrodo pasninkavimo Šeštadienį kartu su Penktadieniu leistinumą.
Trečioji išeitis: Kai Šarijos įteisinti pasninkai sutampa su Šeštadieniu, tokie kaip mėnesio vidurio rekomenduojami pasninkai (baltosios dienos 13, 14, 15), Arafa arba Ašūra dienos, arba šešios dienos Šavval mėnesio tiems, kas pasninkavo per Ramadaną, arba devynios Dzul-Hidža mėnesio dienos, tada tame nėra žalos, nes pasninkaujama ne dėl to, kad tai būtent Šeštadienis, bet dėl to, kad yra teisėta pasninkauti šiais atvejais (tomis specifinėmis dienomis).
Ketvirtoji išeitis: Kai pasninkas Šeštadienį sutampa su tam tikro žmogaus įpročiais, kaip to, kuris pasninkauja vieną dieną ir palieka pasninką kitą dieną (ir taip toliau, [Pranašo Davūd عليه السلام pasninkas]) – taigi kuomet diena, kurią jis pasninkauja sutampa su Šeštadieniu, tame nėra žalos. Tai atitinka Pranašo صلى الله عليه وسلم žodžius, jog negalima pasninkauti vieną ar dvi dienas prieš pat Ramadaną, išskyrus tą, kuris turi įprotį pasninkauti (Al-Bukchāri 1914). Taigi čia nėra draudimo, o šis atvejis yra panašus.
Penktoji išeitis: Kai asmuo išskiria tik vieną Šeštadienį neprivalomam pasninkui, tada tai yra neleistina, jei manoma, jog chadisas, draudžiantis pasninką Šeštadienį yra autentiškas.“
(Žr. Madžmū 'Fatava Ibn al-Utsaimyn, tomas 20, psl. 57-58 - šiek tiek pritaikytas lengvesniam supratimui).
Ibn Utsaimyn رحمه الله taip pat teigė: "Yra žinoma iš Pranašo صلى الله عليه وسلم Sunos jo kalboje ir veiksmuose, kad pasninkas Šeštadienį nėra draudžiamas. Mokslininkų nuomonės skiriasi dėl chadiso, kuris draudžia pasninką Šeštadienį, ir ar juo vadovautis ar ne. Tarp jų yra tie, kurie sako, kad juo išvis nereikia vadovautis ir nėra jokios žalos pasninkaujant Šeštadienį, nesvarbu, ar tai būtų atskira diena ar ne, nes chadisas nėra autentiškas. Ir sprendimas negali būti priimtas remiantis chadisu, kuris nėra autentiškas.
Ir jų tarpe yra tie, kurie pasakė, jog chadisas yra Sachych (autentiškas) arba Chasan (priimtinas), ir jie teigė: „Chadisas, kuris draudžia pasninką Šeštadienį ir kiti chadisai, kurie leidžia pasninką Šeštadienį gali būti suderinami tame, kad draudžiama išskirti tik vieną Šeštadienį (atskirai) pasninkui be Penktadienio arba Sekmadienio. Šios nuomonės laikėsi Imamas Achmad رحمه الله, ir jis sakė: „Jeigu kas nors pasninkauja kartu su Šeštadieniu kitą dieną, kaip antai Penktadienį arba Sekmadienį, tada nėra tame žalos." Mes taipogi sakome: Jeigu Šeštadienis sutampa su diena, per kurią yra teisėta pasninkauti, kaip antai su Arafa arba 10-aja Muharram diena (Ašūra), tada tai nėra smerktina (arba draudžiama) pasninkauti, nes nemėgstama yra tik tai, kada yra pasninaujama išskiriant Šeštadienį būtent dėl to, kad tai Šeštadienis, t.y. kada jis išskirimas laikant jį ypatingesniu už kitas dienas.
Iš tiesų aš girdėjau, kada žmonės pasninkauja devintą ir dešimtą Muharram dieną (Ašūros dieną), ir viena iš šių dienų sutampa su Šeštadieniu, tai kai kurie broliai draudžia ir liepia jiems nutraukti pasninką – tai yra neteisinga, ir yra geriau šiam broliui paklausti mokslininko prieš skelbiant verdiktą be žinios.“
(Žiūrėti: Madžmū’ Fatava Ibn Utsaimyn, tomas 20, psl. 37)
Šeichas Muchammed Ibn Hādī حفظه الله:
Trumpas klipas Šeicho Muchammed Ibn Hādī حفظه الله Arabų Kalba, kur jis toliau paaiškina Alimo Al-Albani poziciją (dėl Šeštadieninio pasninko) ir kaip ji atrodo neteisinga remiantis įrodymais ir kitų mokslininkų požiūriu:
Išvertė:
Papildoma medžiaga:
Ubaid Al-Džābirī حفظه الله apie pasninką Šeštadieniais:
Šeichas Utsaimyn رحمه الله ir Šeichas Bin Bāz رحمه الله apie pasninką Šeštadieniais:
No comments:
Post a Comment